W obliczu pędu naszego życia zawodowego, przepełnionego terminami i nadmiarem obowiązków, robienie przerw często wydaje się stratą czasu. Jednak okazuje się, że takie krótkie przerwy są bardzo ważne i dla zdrowia, i dla produktywności. Nasze mózgi nie lubią takiej ciągłej, długotrwałej pracy na najwyższych obrotach, co zresztą widać po tym, jak często ludzie czują wypalenie i spadek produktywności. 

  1. Spadek produktywności i wypalenie w ciągu dnia - co można zrobić?
  2. Przerwy w pracy i ich wpływ nasze samopoczucie oraz pracę
  3. Podsumowanie

Spadek produktywności i wypalenie w ciągu dnia - co można zrobić?

znudzona kobieta w pracy

Tak! Wystarczy, że zadbasz o przerwy, nawet takie krótkie jedno lub dwuminutowe, kiedy wstaniesz od biurka, oderwiesz wzrok od ekranu komputera i trochę się poruszasz. Wiadomo, lepsza krótka przerwa, niż żadna, ale warto też pamiętać, że te dłuższe, które trwają od pięciu do piętnastu minut, pozwalają na dużo lepszą regeneracją mózgu, dając przestrzeń do refleksji i pobudzenia kreatywności.

Przerwy w pracy i ich wpływ nasze samopoczucie oraz pracę

Przerwy zwiększają Twoją produktywność

Wszyscy słyszeliśmy, że aby zrobić więcej, powinniśmy po prostu działać i pracować bez przerwy. Jednak każdy, kto doświadczył takiego nacisku, z pewnością wie, jak rozkłada się produktywność w takim trybie pracy. Po pewnym czasie gorzej nam się myśli, jesteśmy zmęczeni, mogą nawet boleć oczy. Krótkie przerwy mogą przerwać ten spadek formy i sprawić, że wrócimy na dobre tory.

Skutek tego będzie taki, że zrobimy znacznie więcej, niż pracując bez przerw. Przerwy pomagają zregenerować siły psychiczne i uniknąć wypalenia zawodowego. Absolutnie nie czuj się winny, że w pracy robisz przerwy. Każdemu się one należą.

Przerwy zapewniają Twojemu umysłowi i ciału bardzo potrzebny restart

przerwa w pracy

Wielogodzinne siedzenie i praca mają ogromny wpływ zarówno na zdrowie psychiczne, jak i fizyczne. Niestety, ale na co dzień siedzimy zdecydowanie za dużo. Jeździmy autem, w domu czas spędzamy na kanapie, a jak dodać do tego osiem godzin pracy za biurkiem, to wychodzi na to, że siedzimy większą część dnia.

Nie jest to zdrowe dla naszego organizmu. Może nawet doprowadzić do chorób układu krążenia, cukrzycy typu 2, nie wspominając już o bólach kręgosłupa i nadwadze. Robienie takich aktywniejszych przerw np. krótki spacer na drugie piętro albo kilka ćwiczeń rozciągających pomaga zwiększyć wrażliwość na insulinę i zmniejsza negatywny wpływ siedzenia na zdrowie układu krążenia.

Jak widzisz, przerwy mają pozytywny wpływ zarówno dla ciała, jak i umysłu. Redukują stres, zmniejszają zmęczenie psychiczne. Nawet naprawdę krótka pauza może poprawić Twój nastrój, pobudzić kreatywność i wyostrzyć koncentrację. Czy już widzisz, że warto?

Jak zagospodarować przerwę?

To pytanie może Ci się wydawać dziwne, bo co to za sztuka — zrobić przerwę. Natomiast wiem, że niektórzy są tak bardzo przyklejeni do swojego biurka, że być może potrzebują inspiracji — czegoś więcej, niż pójście do toalety lub po kawę.

mężczyzna rozciągający się przy biurku

Poświęć kilka minut, aby skupić się na oddechu – weź głęboki wdech, wstrzymaj na chwilę i powoli wydychaj powietrze. To proste, uważne oddychanie może złagodzić stres i wyostrzyć koncentrację.

Wykonaj delikatne rozciąganie, aby rozluźnić napięte mięśnie szyi, ramion i pleców.

Wybierz się na krótki spacer po biurze lub jeśli masz możliwość, na zewnątrz. Mały ruch poprawia przepływ krwi i pomaga walczyć z siedzącym trybem pracy.

Wykonuj subtelne ćwiczenia przy biurku, takie jak krążenia stopami, przysiad lub pompki opierając się o blat.

Znajdź spokojną przestrzeń, zamknij oczy i medytuj uważnie przez kilka minut. Medytacja poprawia jasność umysłu i łagodzi stres.

Nawadniaj się wodą lub herbatą ziołową. Prawidłowe nawodnienie ma kluczowe znaczenie dla ogólnego samopoczucia i koncentracji.

Polecamy również: Najlepsze preparaty na stres - jakie suplementy wybrać?

Zjedz coś pożywnego, na przykład owoce, orzechy lub jogurt. Zdrowe przekąski dostarczają energii i pożywienia. I uwaga! Nie jedz przed komputerem. Odejdź od niego na chwilę i zjedz w spokoju.

Zrób przerwę ze współpracownikami. Chwilę porozmawiajcie i tyle. Takie elementy towarzyskie bardzo sprzyjają atmosferze w pracy.

Wyjdź na zewnątrz, jeśli to możliwe i spędź czas na łonie natury. Świeże powietrze i naturalne otoczenie działają odmładzająco.

Posłuchaj podnoszącej na duchu playlisty lub odcinka podcastu. Muzyka i dźwięk mogą dodawać energii lub relaksować. Możesz to zrobić w trakcie krótkiego spaceru.

Priorytetowo potraktuj prawidłową postawę ciała. Wykorzystaj przerwę, aby poprawić swoją postawę i sprawdzić, czy masz krzesło, czy monitor na odpowiedniej wysokości.

Polecamy również: Suplementy na sen ranking - najlepsze tabletki ułatwiające zasypianie

Podsumowanie

Nie traktuj przerw jako niepotrzebnych lub zakłócających produktywność! Jest to element, który ma ogromne znaczenie zarówno dla Twojego samopoczucia, jak i produktywności w pracy. Jest niezbędny! Wiele osób obawia się, czy aby na pewno może je zrobić. Czy pracodawca będzie na to krzywo patrzeć? A może współpracownicy zaczną komentować?

Otóż nie, a przynajmniej nie powinni, bo każdy pracownik ma prawo do krótkich przerw. Nie chodzi o to, żebyś poszedł na godzinę na kawę i przy okazji uciął sobie długą drzemkę. Chodzi o krótkie pauzy, które błyskawicznie Cię zregenerują i pozwolą lepiej i wydajniej pracować. A w przecież w pracy liczy się to czy wykonujesz dobrze swoje obowiązki, a nie czy jesteś w niej tylko ciałem, prawda?

Pozbądź się poczucia winy i zaplanuj swój czas pracy i obowiązki tak, aby uwzględnić również przerwy. Dobrą metodą jest prowadzenie kalendarza i ustawiania sobie tam bloków zadań, uwzględniając przerwy.

Źródła:

https://rightasrain.uwmedicine.org/mind/well-being/taking-breaks

Long working hours and risk of coronary heart disease and stroke: a systematic review and meta-analysis of published and unpublished data for 603 838 individuals - The Lancet

The impact of rest breaks on subjective fatigue in physicians of the General Hospital of Vienna - PMC (nih.gov)

Long working hours and risk of coronary heart disease and stroke: a systematic review and meta-analysis of published and unpublished data for 603 838 individuals - The Lancet

https://thewellbeingthesis.org.uk/foundations-for-success/importance-of-taking-breaks-and-having-other-interests

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)