Nieustannie mówi się, jak ważny dla naszego zdrowia jest wysiłek fizyczny. Najczęściej jednak zdrowy wysiłek fizyczny kojarzy nam się z ćwiczeniami cardio, takimi jak bieganie czy rower, albo ze sportami drużynowymi. 

A co z treningiem siłowym?

Czy podnoszenie ciężarów może pozytywnie wpływać na nasze samopoczucie? Poza oczywistymi korzyściami fizycznymi, jakie niesie ze sobą trening siłowy, istnieje również szereg korzyści mentalnych. Badania wykazały, że treningi siłowe dobrze wpływają na nasze samopoczucie psychiczne, mogą pomóc w walce Z chorobami psychicznymi, a także poprawiają funkcjonowanie mózgu.

Trening siłowy wzmacnia pewność siebie

Regularne treningi siłowe wzmacniają ciało i kształtują sylwetkę, przez co sprawiają, że lepiej czujemy się w swoim ciele. Stajesz się silniejszy, masz ładniejsze ciało, a to przyczynia się do lepszego samopoczucia i wzmacnia pewność siebie.

trening siłowy nastrój

Łagodzi depresję

Depresja dotyka coraz większej grupy osób na całym świecie. Żyjąc szybko, pod presją pracy i obowiązków, nie poświęcamy wystarczająco dużo czasu dla siebie, co może prowadzić do wypalenia i depresji. Badania wykazały, że trenując siłowo, jesteśmy w stanie załagodzić łagodne i umiarkowane objawy depresji.

Łagodzi niepokój

Chroniczny stres i ciągłe zamartwianie się mogą wpłynąć na powstawanie różnego rodzaju niepokoju i lęków, które z kolei mogą w skuteczny sposób zaburzyć codzienne funkcjonowanie. Trening siłowy pozwala rozładować napięcie i zmniejszyć psychiczne objawy lęków.

Wspomaga funkcje poznawcze osób starszych

Badania pokazują, że trening siłowy pozytywnie wpływa także na skupienie i podejmowanie decyzji, co jest szczególnie ważne u osób starszych. Trening umysłu u osób w starszym wieku jest bardzo ważny, a połączenie go z treningiem siłowym daje jeszcze lepsze efekty.

Podsumowując

Podobnie jak podczas innych ćwiczeń, trenując siłowo, sprawiamy, że poprawia się przepływ krwi w organizmie, lepiej oddychamy, wzmacniamy mięśnie, a także wyciszamy umysł i jesteśmy bardziej obecni.

Źródło: https://www.successconsciousness.com/blog/wellness/5-mental-health-benefits-of-lifting-weights/

Komentarze (0)