Jak odnaleźć swój wewnętrzny spokój? Poszukiwanie własnego wewnętrznego spokoju w życiu jest bardzo istotne. Wielu z nas prowadzi dość intensywne życie, lawirując między pracą a obowiązkami domowymi. Szczególnie kobiety, gdyż to one obarczone są większością z nich. Mają na głowie własną pracę, dom, dzieci, a także decyzyjność i organizację w niemal wszystkich tematach.

  1. Praktykowanie uważności
  2. Uważne oddychanie
  3. Skanowanie swojego ciała
  4. Uważne chodzenie
  5. Spróbuj prowadzić dziennik
  6. Podsumowanie

Tak, to może być niesamowicie obciążające. Jak można zatem odnaleźć ten spokój, by choć na chwilę się zrelaksować i nabrać sił na wyzwania kolejnych dni? Czytaj dalej, a poznasz kilka ciekawych metod, które możesz wypróbować już dziś.

Praktykowanie uważności

kobieta na fotelu, relaks, medytacja

Czym jest praktykowanie uważności? Koncepcja uważności obejmuje bogaty zbiór technik pielęgnowania spokoju i obecności (czyli takiej świadomości bycia tu i teraz). Niektóre z tych technik wymagają więcej praktyki, ale są też takie, które z powodzeniem wykonasz w domu i zajmą Ci zaledwie kilka minut. Jakie to techniki praktykowania uważności?

Uważne oddychanie

Oddychanie jest dla nas czymś tak naturalnym, że zwykle się nad tym nie zastanawiamy, a już tym bardziej nie myślimy o tej funkcji, jak o czymś leczniczym. A prawda jest taka, że jeśli zaczniesz szukać informacji na temat technik relaksacyjnych, to z pewnością jedną z pierwszych będzie praca z oddechem. Koncentracja na oddechu pomaga się uspokoić i wyciszyć. Może być bardzo pomocna w momencie, kiedy musimy poukładać myśli. Jak to zrobić?

Usiądź w spokojnym i wygodnym miejscu, zamknij oczy i po prostu zacznij oddychać, a raczej myśleć o tym, bo przecież oddychasz cały czas. Zobaczysz jak łatwo i szybko wyłączysz swoje myśli i skierujesz je na wsłuchiwanie się w swój własny oddech. To właśnie uważne oddychanie. Proste, prawda? Z każdym wdechem i wydechem staniesz się bardziej dostrojony do swoich wewnętrznych doznań.

Żadnego osądu, analizy, tylko czysta świadomość. Gdy poddajesz się temu naturalnemu procesowi, pozwalasz na to, żeby ogarnął Cię spokój i ukojenie. Każdy wdech przynosi odnowione poczucie witalności, napełniając Twoje ciało życiodajną energią, a każdy wydech usuwa napięcie i stres. Kontynuując uważne oddychanie, zwróć uwagę na wzajemne powiązania swojego ciała i umysłu.

Polecamy również: Ozempic i hormony tarczycy: czy warto ryzykować? 

Unoszenie się i opadanie klatki piersiowej odzwierciedla wznoszenie i opadanie myśli i emocji. Obserwując te doznania bez osądzania, kultywujesz głębokie zrozumienie swojego wewnętrznego „ja”. Praktyka uważnego oddychania staje się bramą do samopoznania – sposobem na zbadanie rozległego obszaru swoich myśli, emocji i doznań fizycznych.

Daje Ci szansę zaobserwowania ulotnej natury myśli, które przychodzą i odchodzą niczym przepływające chmury na niebie Twojej świadomości. Uczysz się odłączać od ciągłej „paplaniny” umysłu, tworząc wewnętrzną przestrzeń dla ciszy. Możesz to zrobić w dowolnym momencie.

Skanowanie swojego ciała

Skanowanie swojego ciała to kolejna praktyka uważności. Na czym polega? W skrócie chodzi o to, żeby „przeskanować” swoje ciało, powoli poruszając każdą jego częścią, żeby ją poczuć. Bez oceniania i analizowania:

Polecamy również: Dlaczego musisz spacerować? Bieżnia czy spacer po okolicy?

Zacznij od czoła. Zwróć uwagę na wszelkie doznania – napięcie, rozluźnienie lub cokolwiek innego, co czujesz. Nie spiesz się i bądź bardziej świadomy szczegółów.

Teraz skup się na swoich oczach. Zwróć uwagę na to, co czujesz za zamkniętymi powiekami. Może czujesz swoje rzęsy lub widzisz obrazy oczami wyobraźni. Po prostu obserwuj i bądź obecny.

Przenieś swoją uwagę na nos. Poczuj naturalny rytm swojego oddechu. Zwróć uwagę na chłód podczas wdechu i ciepło podczas wydechu. Poświęć chwilę, aby docenić prosty akt oddychania.

Przejdź do ust i zdaj sobie sprawę z wszelkich doznań, jakie tam występują. Poczuj ruchy języka i zwróć uwagę na wszelkie smaki i tekstury. Pomaga to pozostać w kontakcie z chwilą obecną.

medytacja

Następnie skup się na szyi i ramionach. W tych obszarach często występuje stres, dlatego należy obchodzić się z nimi delikatnie. Zwróć uwagę na wszelkie napięcie lub rozluźnienie.

Przejdź do klatki piersiowej i poczuj bicie serca. Zwróć uwagę na jej unoszenie się i opadanie przy każdym oddechu. Poczuj rozszerzanie się płuc, gdy napełniają się powietrzem. Twój oddech prowadzi Cię z powrotem do chwili obecnej.

Teraz skup się na ramionach, łokciach i dłoniach. Zwróć uwagę na wszelkie doznania – ciepło, chłód, mrowienie.

Przenieś swoją uwagę na brzuch — ośrodek stabilności. Poczuj delikatne unoszenie się i jego opadanie podczas oddychania, pozwalając, aby rozpłynęło się całe napięcie. Zaufaj mądrości swojego ciała, które harmonizuje z otaczającym Cię światem.

Polecamy również: Jak długo w organizmie krąży marihuana? Konopie - lek czy narkotyk?

Przejdź w dół do nóg, kolan i stóp. Zwróć uwagę na ciężar swojego ciała na ziemi, dzięki któremu jesteś zakorzeniony w teraźniejszości. Poczuj dowolne odczucia w nogach i stopach, rozpoznając ich siłę i sprężystość.

Na koniec poświęć chwilę na objęcie świadomością całego ciała. Poczuj jedność swojej istoty, wzajemne powiązanie każdej części.

Uważne chodzenie

Uważne chodzenie to jak dynamiczna medytacja, podczas której cieszysz się każdym swoim ruchem. Nie chodzi tutaj o to, żeby się sztucznie cieszyć ze spaceru. Możesz tę czynność docenić na swój własny sposób. Chodzi o to, żeby oderwać myśli od codzienności. Takie świadome chodzenie to np. skupienie się na podłożu, po którym stąpasz.

spacer - kobieta

Może być ono twarde, miękkie, a już najwięcej doznań przyniesie Ci spacerowanie gołymi stopami np. po trawie lub piasku. Koncentrując się na krokach i doznaniach, Twoje stresy pójdą w zapomnienie. Będziesz wtedy bardziej osadzony w chwili obecnej, a o to właśnie tu chodzi. Staraj się także czerpać więcej z otoczenia. Wsłuchaj się w dźwięki natury, np. szum fal albo śpiew ptaków. Po prostu bądź i chłoń otoczenie wszystkimi zmysłami.

Kontynuując uważny spacer, pozbądź się wszelkich rozproszeń i zmartwień. Teraz jest moment, aby całkowicie poświęcić się teraźniejszości, oddając się czystej przyjemności ruchu. Poczuj uwolnienie napięcia w swoim ciele, ustępujące miejsca spokojnemu poczuciu spokoju i jedności. Każdy Twój krok pogłębia Twoje połączenie ze sobą i otaczającym Cię światem. Wyjdź więc na zewnątrz i wyrusz w uważną podróż. Pozwól światu otworzyć się przed Tobą, rozkoszując się pięknem ruchu i odkrywając głęboki spokój, który czeka w Tobie.

Spróbuj prowadzić dziennik

Prowadzenie dziennika to specjalna praktyka, która pomaga lepiej zrozumieć siebie. Przelewając słowa na papier, możesz wyrzucić z siebie różne myśli, które nie pozwalają Ci się zrelaksować. Ciągle coś siedzi w głowie i męczy — znasz to? Pisanie to pewnego rodzaju rozmowa ze sobą, czyli kimś, kto najlepiej Cię zrozumie. Pozwoli Ci to uzyskać inne postrzeganie sytuacji, poczucie spokoju i lepszego zrozumienia własnych emocji.

Podsumowanie

Wypróbuj powyższych metod, jeśli czujesz, że świat momentami Cię przytłacza. Praktykowanie uważności to opcja, z której powinien korzystać każdy z nas, żeby uporządkować myśli, emocje i po prostu odetchnąć po całej tej codziennej, życiowej gonitwie.

Wybierz metodę, która podoba Ci się najbardziej i poświęć kilka minut dziennie, by trochę zresetować swoje ciało i umysł.

Źródła:

Effects of Mindfulness on Psychological Health: A Review of Empirical Studies - PMC (nih.gov)

Can mindfulness change your brain? - Harvard Health

Mindfulness' effects on stress, coping, and mood: A daily diary goodness-of-fit study - PubMed (nih.gov

Komentarze (0)