Dbanie o zdrowie emocjonalne jest równie ważne, jak dbanie o zdrowie fizyczne. Jeśli nasze zdrowie emocjonalne jest zrównoważone, czujemy się dobrze sami ze sobą i potrafimy łatwiej radzić sobie ze wszystkimi codziennymi sytuacjami, nawet z tymi trudnymi.

Badania wykazały zależność między optymistycznym stanem psychicznym a lepszym stanem zdrowia. Okazuje się, że lepsze zdrowie psychiczne poprawia funkcjonowanie naszego organizmu, m.in. reguluje ciśnienie krwi, zdrowie serca, wagę oraz prawidłowy poziom cukru we krwi. Bycie zdrowym emocjonalnie to bycie świadomym swoich myśli, uczuć i zachowań.

Codziennie przez naszą głowę przepływają tysiące myśli. Na to, jak je odbieramy i analizujemy, ma wpływ system przekonań, wizerunek siebie, a także środowisko, w którym żyjemy i w którym dorastaliśmy. Sukcesem w pokonywaniu codziennych problemów i wyzwań jest nasza zdolność do zrozumienia pełnego zakresu naszych emocji.

Jak możemy stać się bardziej świadomi naszych myśli i emocji, żeby nie wpływały negatywnie na nasze samopoczucie?

Bądź aktywny fizycznie

ćwiczenia a samopoczucie

Ćwiczenia są świetne w walce ze stresem, a także poprawiają funkcjonowanie naszego umysłu. Regularne ćwiczenia pomagają zmniejszać niepokój oraz sprawdzają się u osób z łagodną depresją.

Rozwijaj pasję

Każdy powinien mieć przynajmniej jedno hobby. Znajdź coś, co sprawia Ci radość i wypełnia Twój czas wolny. Hobby pozwala nam się rozwijać i pozytywnie wpływa na zwiększenie poczucia własnej wartości.

Odżywiaj się świadomie

To, co jemy, jest kluczowe nie tylko dla zdrowia fizycznego, ale także emocjonalnego. W codziennej diecie unikaj przetworzonej żywności, wybieraj pełnowartościowe produkty bogate w mikroelementy oraz unikaj używek. Alkohol może być dobrym środkiem redukującym stres, ale pamiętaj, żeby zachować umiar.

Uprawiaj seks

seks samopoczucie

Intymność ma wiele zalet emocjonalnych. Poczucie bliskości i fizyczny kontakt z drugą osobą pozwala nam czuć się potrzebnym i kochanym, do tego sprawia, że czujemy się dobrze i zwiększa  poczucie naszej wartości.

Stosuj techniki radzenia sobie ze stresem

Zarówno medytacja, joga, jak i techniki oddechowe są skuteczne w walce ze stresem. Medytacja i świadome oddychanie pozwala na kierowanie naszych myśli, a joga skupia się na ruchu i rozluźnianiu ciała, co również dobrze wpływa na radzenie sobie ze stresem.

Naucz się odmawiać

Próbując zrobić więcej, niż jesteśmy w stanie, często kończymy sfrustrowani i nerwowi. Nie zgadzaj się na coś, jeśli wiesz, że nie masz na to czasu albo ochoty. Dbaj o siebie na pierwszym miejscu. Bądź asertywny, ale stanowczy i uprzejmy. 

Wysypiaj się

Sen i jakość snu są bardzo ważne w funkcjonowaniu naszego organizmu. Potraktuj sen jako przyjemność, którą fundujesz sobie każdej nocy. Wyciszaj się przed snem, nie jedz na co najmniej 2 h przed i nie trzymaj telefonu w sypialni. Spokojny sen dostarcza nam energii na następny dzień, a ta przeradza się w optymizm i produktywność.

Dbanie o nasze zdrowie psychiczne jest równie ważne, jak pielęgnowanie ciała, i sprawia, że lepiej radzić sobie ze wszystkim, co napotka nas w życiu. Należy jednak pamiętać, że każdy z nas jest inny i jeżeli twoje problemy emocjonalne są poważne, warto umówić się z psychologiem.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)