Kiedy spodziewasz się miesiączki, jesteś nastawiona na zmiany nastroju, na to, że możesz być np. marudna. Czasami  jednak zdarza się, że odczuwamy także niepokój. Czy to normalne?

Okazuje się, że w tym okresie cyklu możesz mieć cały wachlarz różnych emocji, więc odczuwanie niepokoju nie jest niczym groźnym, o ile oczywiście mówimy o lekkim stanie zaniepokojenia, a nie poczuciu skrajnego lęku lub histerii. Jak zatem odróżnić typowe wahania nastroju przed miesiączką od czegoś, co może być czymś poważniejszym? Co możesz zrobić, żeby móc kontrolować te emocje? W dalszej części artykułu postaramy się to wyjaśnić.

Dlaczego przed miesiączką pojawia się niepokój?

Zasadniczo wszystko sprowadza się do zmian hormonalnych, które mają miejsce w ramach cyklu miesiączkowego. Zmiany w hormonach, takich jak estrogen i progesteron, które występują przed okresem, mogą mieć wpływ na hormony poprawiające samopoczucie: serotoninę i dopaminę, a to może wywołać falę niezbyt dobrych uczuć.

Dlaczego nie wszystkie kobiety odczuwają takie emocje? 

Przede wszystkim zmiany nastroju przed okresem mogą przybierać różne formy. Niektóre kobiety mogą być wyjątkowo rozdrażnione, podczas gdy inne odczuwają niewytłumaczalny smutek lub złość. Dla innych problemem jest niepokój. Pamiętaj też, że niektóre kobiety są po prostu mniej wrażliwe na zmiany hormonalne niż inne. Im bardziej jesteś wrażliwa, tym większe prawdopodobieństwo, że dopadnie Cię bardzo dużo różnych emocji przed miesiączką.

nerwy miesiączka

Czy to PMDD?

PMDD to przedmiesiączkowe zaburzenia dysforyczne. Jest to forma napięcia przedmiesiączkowego o znacznie silniejszych objawach. Objawia się silnym poczuciem niepokoju, który nas wręcz dusi emocjonalnie. Czasami towarzyszą mu zawroty głowy lub mdłości. PMDD może utrudniać koncentrację, zmniejszać zainteresowanie rzeczami, które zwykle lubisz, powodować problemy ze snem lub sprawiać, że czujesz, że wszystkie sprawy wymknęły się spod kontroli.

Zespół lęku uogólnionego

Lęk uogólniony jest powszechną formą lęku charakteryzującą się ciągłym, nadmiernym zamartwianiem się rzeczami, którymi w rzeczywistości nie warto się martwić lub nad którymi po prostu nie ma się kontroli. Lęk taki dochodzi do punktu, w którym utrudnia funkcjonowanie i może powodować objawy fizyczne, takie jak ból głowy lub brzucha. Zespół lęku uogólnionego różni się od PMS i PMDD, ponieważ nie jest związany z cyklem miesiączkowym. Jeśli go masz, prawie cały czas odczuwasz niepokój - nie tylko w ciągu tygodnia lub dwóch poprzedzających miesiączkę.

Jak się zrelaksować?

Lęk przed miesiączką nie jest zabawny, ale jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby poprawić swoje emocje.

Poćwicz trochę

Staraj się ćwiczyć 30 minut dziennie przez większość dni w tygodniu - nie tylko przed miesiączką. Ćwiczenia zwiększają Twoją energię i ogólne samopoczucie, a kobiety, które ćwiczą regularnie, mają zwykle łagodniejsze objawy PMS w porównaniu do tych, które prowadzą siedzący tryb życia.

Zadbaj o sen

Brak snu może wpłynąć negatywnie na Twój nastrój nie tylko przed miesiączką. Spanie od 7 do 9 godzin nie gwarantuje, że każdego dnia obudzisz się w świetnym nastroju, ale z pewnością przyczyni się do lepszego nastroju przez większość Twoich dni.

Wypróbuj techniki relaksacyjne

Weź udział w regularnych zajęciach jogi, poświęć czas na medytację i ćwiczenia oddechowe lub zaplanuj masaż. Wszystkie te działania pomogą Ci się zrelaksować zarówno przed miesiączką, jak i przez resztę miesiąca.

Skoncentruj się na węglowodanach i wapniu

Wypróbuj śniadania na bazie złożonych węglowodanów z dodatkiem białka bogatego w wapń, np. owsianka z kefirem i dodatkiem odżywki białkowej. Złożone węglowodany mogą poprawić nastrój i zmniejszyć niepokój związany z PMS, natomiast wystarczająca ilość wapnia pomaga w redukcji depresji.

Komentarze (0)