Lęk może oddziaływać na Ciebie na wiele różnych sposobów. Może utrudniać pracę, kontakty towarzyskie, a nawet wpływać na Twoje ciało. Wiele osób zmagających się ze stanami lękowymi skarży się także na problemy ze snem, co sprawia, że jeszcze bardziej się stresują.

Czym jest bezsenność?

O bezsenności mówimy, gdy dana osoba ma problemy z zasypianiem, budzi się kilka razy w ciągu nocy albo nad ranem bez możliwości ponownego zaśnięcia. Osoby cierpiące na bezsenność są sfrustrowane, ponieważ pomimo zmęczenia nie są w stanie zasnąć czy choćby się zdrzemnąć w ciągu dnia. To wszystko sprawia, że pojawia się kolejny lęk – lęk, że nadejdzie noc, kolejna koszmarna noc. Jaki jest związek między lękami a bezsennością? Wydaje się, że niepokój i bezsenność idą w parze, zwłaszcza gdy towarzyszy temu stres. Lęk jest naturalną reakcją organizmu na stres lub strach, które mogą siać spustoszenie w Twoim rytmie snu.

bezsenność

Oprócz lęku wywołanego stresem możesz mieć zaburzenia lękowe, jeśli:

  • Twoje uczucie niepokoju jest bardzo silne lub utrzymuje się przez długi czas
  • Twoje obawy lub zmartwienia są nieproporcjonalne do sytuacji
  • unikasz sytuacji, które mogą powodować niepokój
  • masz ataki paniki
  • trudno Ci znaleźć radość w rzeczach, które zwykle ją sprawiają

Co jest pierwsze? Czy to lęk powoduje bezsenność, czy na odwrót?

Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ponieważ lęki mogą sprawiać, że pojawiają się problemy ze snem, a problemy ze snem mogą powodować lęki.

Jak sen wpływa na zdrowie psychiczne?

Sen i zdrowie psychiczne idą w parze. Brak snu wpływa negatywnie na zdrowie fizyczne i psychiczne, ale naukowcy wciąż dokładnie ustalają, co dzieje się wtedy w Twoim mózgu. Dobry sen pomaga zwiększyć siłę psychiczną i emocjonalną, podczas gdy chroniczny brak snu może powodować negatywne myślenie i wrażliwość emocjonalną.

Jakie są rodzaje bezsenności?

Ostra bezsenność jest zwykle spowodowana stresującym wydarzeniem życiowym, które zwiększa poziom stresu i powoduje krótkotrwałą utratę snu. Często ustępuje bez żadnego leczenia. Przewlekła bezsenność występuje wtedy, gdy nie możesz spać przez długi czas. Zwykle jest uważana za przewlekłą, jeśli masz problemy z zasypianiem przez co najmniej trzy noce w tygodniu przez trzy miesiące lub dłużej. Współistniejąca bezsenność występuje z innym stanem, którym może być lęk i depresja, o których wiadomo, że są związane ze zmianami snu.

Jak można leczyć bezsenność?

Istnieją farmaceutyczne i niefarmaceutyczne metody leczenia bezsenności, które możesz omówić z lekarzem. Być może będziesz musiał wypróbować kilka różnych metod leczenia, zanim znajdziesz najbardziej skuteczną. Wielu specjalistów zaczyna od terapii behawioralno-poznawczej bezsenności, aby spróbować znaleźć jej przyczyny. Terapia ta pomaga rozpoznać emocje i czynniki wywołujące problemy ze snem. Następnie uczy, jak odpowiednio wcześnie reagować, żeby nie doprowadzić do kolejnej nieprzespanej nocy. Często leczenie bezsenności wspierane jest lekami, jednak zawsze musi to być zalecenie lekarza.

Jak sobie radzić z lękiem i bezsennością?

Chociaż wiesz już o tym, że im większy problem, tym bardziej potrzebna jest pomoc lekarska, to zawsze możesz wprowadzić kilka zmian do swojego życia, które nie zaszkodzą, a które mogą pomóc. 

Jakie to metody?

Spróbuj wyciszyć się przed snem. Mogą to być ćwiczenia oddechowe, relaksująca kąpiel, medytacja lub wiele innych. Wyciszysz umysł i ciało, co  może ułatwić Ci zasypianie.

Cytrynian magnezu - najlepsza forma magnezu 

Stosując magnez możesz nieco złagodzić niepokój i ułatwić sobie zasypianie. Relaksujący wpływ magnezu może wynikać z jego zdolności do regulowania produkcji melatoniny - hormonu, który kieruje cyklem snu i czuwania w organizmie. Kiedy nadchodzi pora snu, odłóż wszelką elektronikę. Sprawdzanie telefonu i oglądanie telewizji przed snem może powodować nadmierną stymulację i pobudzać. Staraj się też wprowadzić rytm snu do swojego dnia. Kładź się i budź codziennie o tej samej porze. Pamiętaj też o regularnej aktywności i unikaniu kofeiny oraz alkoholu przed snem. 

Podsumowanie

Lęk może być bezpośrednio powiązany z bezsennością. Z pewnością nie jest to nic przyjemnego, dlatego warto wprowadzić zmiany w stylu życia. Jednak jeśli problem utrzymuje się dłużej, wówczas udaj się do lekarza.

Komentarze (0)