Większość z nas ma w sobie wewnętrzny głos, który częściej się odzywa z krytyką niż z czymś budującym. Później się okazuje, że brakuje nam sił czy motywacji do działania, bo z góry zakładamy porażkę. Oczekujemy akceptacji od innych osób, a przecież to my sami dla siebie powinniśmy być mili. Jeśli jednak trochę nad tym popracujemy i sami dla siebie będziemy łaskawsi, to bardzo szybko poprawi się nasze samopoczucie.

Jak to zrobić?

Zacznij od rozpoznania negatywnych myśli. Negatywne myśli są różne, a kluczem do sukcesu jest ich zmiana w pozytywne, np.:

  • Negatywna myśl: Jeśli nie dostanę tej pracy, to znaczy, że jestem beznadziejna i już nigdy nikt mnie nie zatrudni.
  • Pozytywna myśl: Nic się nie stanie, jeśli nie dostanę tej pracy. Może to nie jest odpowiednie miejsce dla mnie. Wkrótce pojawi się nowa okazja.
  • Negatywna myśl: Mój partner się do mnie nie odzywa cały dzień. Chyba jest zły.
  • Pozytywna myśl: Mój partner jest prawdopodobnie zajęty i odpowie, jak będzie mógł.

Zmienianie każdej negatywnej myśli, która przychodzi ci do głowy, może wydawać się pracochłonne, ale ćwiczenie czyni mistrza.

Jakie są metody ćwiczenia pozytywnego mówienia do siebie?

Medytacja z przewodnikiem

Czasami mówienie samemu do siebie może się wydawać nieco dziwne. W takiej sytuacji przydaje się ktoś, kto Cię poprowadzi np. poprzez ułożenie afirmacji.

Karteczki samoprzylepne

Codziennie przez 30 dni pisz pozytywne rzeczy na swój temat, o swoim życiu itp. Karteczki z tymi sformułowaniami umieszczaj w miejscach, które często widujesz w ciągu dnia.

Prowadzenie dziennika

Zapisywanie różnych rzeczy może być świetnym sposobem na ćwiczenie pozytywnej rozmowy z samym sobą. Możesz wyrzucić z siebie swoje myśli i obok sformułować wszystko w pozytywnej wersji.

Codzienna mantra

Mantra to tak naprawdę powtarzanie. Wybierz nową mantrę co dwa tygodnie lub co miesiąc i powtarzaj codziennie rano, wieczorem albo w chwilach stresu czy smutku.

Kwestionowanie

Użyj tej taktyki, żeby przesłuchać swoje negatywne myśli. Czy to, co pomyślałeś, jest prawdą? Nie. Dlaczego nie jest? I tu jest miejsce na pozytywną odpowiedź.

good trip

POPRAWIA NASTRÓJ I WPŁYWA POZYTYWNIE NA SAMOPOCZUCIE

Moc pozytywnego myślenia

Pozytywne myślenie ma moc. Jednak nie jest to coś, co zadziała po jednym dniu zmian. Trening lepszego myślenia na swój temat potraktuj jak trening do maratonu. Nastaw się na długotrwałą pracę, ucz swój mózg, jak sobie radzić z negatywnymi myślami. Powtarzaj i wzmacniaj te myśli. Konsekwentne treningi sprawią, że zaczniesz automatycznie zmieniać swoje nastawienie, a co za tym idzie - samopoczucie. I nie przejmuj się, jeśli na początku jest ciężko. Każdy od czegoś zaczyna.

Podsumowanie

Pozytywna rozmowa z samym sobą jest ważna, ale może być tylko częścią rozwiązania w przypadku głębszych problemów. Jeśli nadal czujesz się przytłoczony, następnym krokiem do rozważenia może być rozmowa z terapeutą. Poszukiwanie profesjonalnego wsparcia nie oznacza, że nie jesteś w stanie sam sobie z tym poradzić. Może on po prostu pomóc ci zidentyfikować pewne podstawowe warunki, które wymagają dodatkowej uwagi. Niezależnie jednak od tego i tak warto popracować samodzielnie. Zacznij już dziś i poczuj się lepiej z samym sobą.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)