Wirusowe zapalenia wątroby często stanowią poważne utrudnienie życia. Utrudnienia w dużej mierze związane są ze wdrożeniem odpowiedniego żywienia i dbaniem o dobry stan odżywienia organizmu. Jednym z aspektów dietetycznych, o który trzeba zadbać w tym kontekście, jest uzyskanie i utrzymanie wysokiego poziomu witaminy D. Otóż zaburzenia w metabolizmie tej witaminy mogą wiązać się z przyspieszeniem progresji choroby i pogorszeniem stanu osoby dotkniętej WZW.

Wirusowe zapalenia wątroby

Wirusowe zapalenia wątroby (WZW) mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia, ponieważ mogą uszkadzać komórki wątroby, z czym wiążą się liczne zaburzenia metaboliczne i fizjologiczne. Wyróżnia się zapalenia typu A oraz E, które przenoszone są drogą pokarmową, oraz zapalenia typu B, C, D i G, których przenoszenie odbywa się przez kontakt z krwią i tkankami. Trafna diagnoza niekiedy sprawia kłopot i wymaga dokładnej analizy badań serologicznych. Na rynku farmaceutycznym dostępne są szczepionki, które mogą pomóc uchronić się przed WZW. Warto o tym pamiętać, gdyż szacuje się, że na świecie żyje około 257 milionów osób z WZW-B oraz 71 milionów osób z WZW-C, które związane są z najwyższą śmiertelnością.

chora wątroba

Witamina D

Witamina D, która wykazuje aktywność hormonalną i reguluje metabolizm tkanki kostnej, moduluje również odpowiedź immunologiczną organizmu przeciwko czynnikom zakaźnym i wspomaga hamowanie powstawania niektórych nowotworów. Jest to witamina rozpuszczalna w tłuszczach, która m.in. zwiększa wchłanianie z przewodu pokarmowego wapnia, magnezu, fosforanów, czy żelaza i cynku. Niedobór witaminy D wiąże się z wyższym ryzykiem występowania m.in. nowotworów złośliwych, czy podatnością na choroby zakaźne. Na niedobory narażone są głównie osoby, które mają mało kontaktu z promieniami słonecznymi niezależnie od pory roku, a także które nie dostarczają odpowiednich dawek z dietą. Poziom witaminy D w osoczu osiągający wartości poniżej 20 ng/ml jest już wyraźnym sygnałem do wprowadzenia suplementacji.

Witamina D i WZW

Wysoki poziom witaminy D w przypadku wirusowych zapaleń wątrobowych może ograniczać zwłóknienie oraz stany zapalne wątroby. Niedobory witaminy D są powszechne u osób z przewlekłymi chorobami wątroby. W kilku badaniach opisano silny związek niedoboru witaminy D z niekorzystnym przebiegiem klinicznym i progresją choroby wątroby w WZW-B oraz WZW-C, ale również w niealkoholowym stłuszczeniu wątroby. Zbyt niski poziom witaminy D może niekiedy wiązać się także z obniżeniem skuteczności działania niektórych leków stosowanych w leczeniu WZW różnego typu.

Korzyści ze stosowania witaminy D w WZW

Wielokierunkowe działanie witaminy D może być korzystnym uzupełnieniem leczenia w wirusowych zapaleniach wątrobowych. Pozytywne działanie regulacyjne obserwowane jest głównie u osób z niskim poziomem tej witaminy w organizmie. Odpowiedni poziom może sprzyjać homeostazie mineralnej organizmu, regulacji stanów zapalnych, hamowaniu fibrogenezy wątroby (stopniowego włóknienia), czy ochronie przed mikroorganizmami.

Źródła:

Hoan NX, Tong HV, Song LH, Meyer CG, Velavan TP. Vitamin D deficiency and hepatitis viruses-associated liver diseases: A literature review. World J Gastroenterol. 2018 Jan 28;24(4):445-460. doi: 10.3748/wjg.v24.i4.445. PMID: 29398866; PMCID: PMC5787780.

Gutierrez JA, Parikh N, Branch AD. Classical and emerging roles of vitamin D in hepatitis C virus infection. Semin Liver Dis. 2011 Nov;31(4):387-98. doi: 10.1055/s-0031-1297927. Epub 2011 Dec 21. PMID: 22189978; PMCID: PMC4107414.

Informacje zawarte w artykułach mają charakter wyłącznie informacyjny i nie są poradą lekarską, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem pierwszego kontaktu lub lekarzem specjalistą.
Komentarze (0)