Migrena jest najczęściej występującą chorobą neurologiczną. W Polsce cierpi na nią około 3,5 miliona osób. Może wystąpić w każdym wieku, ale szczyt zachorowań następuje między 30. a 50. rokiem życia. Chociaż dokładna przyczyna migreny nie jest znana, uważa się, że zarówno czynniki środowiskowe, jak i genetyczne są odpowiedzialne za jej występowanie.

Czym właściwie jest migrena?

Migrena to zaburzenie nerwowo-naczyniowe charakteryzujące się umiarkowanym lub bardzo silnym bólem głowy. Osoby zmagające się z tym schorzeniem opisują je jako pulsujący ból po jednej stronie głowy z przodu lub w skroni. Trwa zazwyczaj od 4 do 72 godzin i może nasilać się wraz z aktywnością fizyczną. Dotyka ona około 1 na 5 kobiet i około 1 na 15 mężczyzn. Niektórzy ludzie mają migreny często, nawet kilka razy w tygodniu, a inni tylko od czasu do czasu. Co ciekawe, między napadami migreny mogą upłynąć lata. Migrenie często towarzyszą również objawy, takie jak:

  • nudności
  • wymioty
  • światłowstręt
  • nadwrażliwość na dźwięk
  • trudność w mówieniu
  • uczucie osłabienia lub drętwienia po jednej stronie twarzy, lub kończyny

Rodzaje migreny

migrena

Istnieje kilka rodzajów migreny, w tym:

Migrena z aurą – gdy tuż przed rozpoczęciem migreny pojawiają się określone znaki ostrzegawcze, takie jak migające światła.

Migrena bez aury – najczęstszy typ, w którym migrena występuje bez określonych znaków ostrzegawczych.

Aura migrenowa bez bólu głowy, znana również jako cicha migrena – gdy aura lub inne objawy migreny są odczuwane, ale nie ma bólu głowy.

Czy migrenę można leczyć?

Jeśli masz objawy, które wskazują na migrenę, umów się na wizytę do lekarza, zwłaszcza jeśli masz częste lub ciężkie objawy migreny. Zapewne dostaniesz receptę na leki, które pomogą Ci uporać się z bólem lub złagodzą atak. Pomocne może także okazać się leczenie zastrzykami z botuliny potocznie nazywanej botoksem. Jest to jedna z najczęściej stosowanych metod leczenia migreny przewlekłej, która występuje przez połowę miesiąca i utrudnia normalne funkcjonowanie. Otrzymywanie zastrzyku z botuliny co 12 tygodni może pomóc w zapobieganiu atakom migreny u niektórych osób dorosłych.

Czy migrena może mieć podłoże genetyczne?

Geny są przekazywane na potomstwo od matki i ojca, i zawierają informacje potrzebne do określenia cech warunkujących między innymi kolor skóry, włosów, oczu, wzrost czy zdolności. Gen to część DNA, która dostarcza informacji o tym, jak wytwarzać różne białka w organizmie. Czasami geny mogą ulegać mutacjom i mogą być dziedziczone lub nabyte. Szacuje się, że ponad połowa osób cierpiących na migrenę ma co najmniej jednego członka rodziny, który również cierpi na tę chorobę.

Naukowcy uważają, że większość ataków migreny ma charakter wielogenowy. Oznacza to, że wiele genów przyczynia się do tego stanu. Badania genetyczne zidentyfikowały ponad 40 lokalizacji genetycznych z odmianami, które są związane z powszechnymi formami migreny. Badanie przeprowadzone w 2018 r., obejmujące 1589 rodzin cierpiących na migrenę, wykazało zwiększone „obciążenie” tymi wariacjami genetycznymi w porównaniu z populacją ogólną. Jeśli migrena występowała w Twojej rodzinie, może to zwiększyć ryzyko wystąpienia:

  • migreny z aurą
  • częstszych ataków migreny

Badania jednak sugerują, że przyczyną występowania migreny jest złożona kombinacja czynników środowiskowych i genetycznych.

Podsumowanie

Migreny mogą poważnie wpłynąć na jakość życia i uniemożliwić wykonywanie normalnych codziennych czynności. Jeśli masz objawy migreny, które utrudniają Ci normalne funkcjonowanie, skontaktuj się z lekarzem, aby wspólnie ustalić najlepsze opcje łagodzenia bólu. Porozmawiaj też z członkami rodziny. Zapytaj, czy borykają się z tym problemem i jak sobie radzą z napadami migreny.

Komentarze (0)