Opisane badanie jest bardzo ciekawe, rzuca światło na kwestię wpływu poszczególnych rodzajów treningu na ryzyko przedwczesnej śmierci. Przekonujące dowody płynące z badań przeprowadzonych w ostatnich kilkunastu latach potwierdzają korzystny wpływ treningu aerobowego (marsze, pływanie, wchodzenie na stepa, jazda na rowerze) na zmniejszenie ryzyka przedwczesnej śmierci z jakiejkolwiek przyczyny, chorób układu krążenia (CVD) i nowotworów u dorosłych. 

  1. Siłownia i trening aerobowy
  2. Aktualne wytyczne dotyczące aktywności 
  3. Jaki trening zmniejsza ryzyko śmierci? Badanie naukowe
  4. Czy trening bez zmian w diecie wystarczy?

Siłownia i trening aerobowy

Wydaje się, iż racjonalny trening siłowy może przynosić podobne lub większe efekty, niż aeroby. Na razie stanowisko naukowców jest ostrożne, jeśli chodzi o trening siłowy, potrzeba wielu długich lat na zmianę ugruntowanych poglądów. I tak jest postęp, kiedyś w zaleceniach w ogóle nie było siłowni.

Aktualne wytyczne dotyczące aktywności 

spacer - para młodych ludzi

Obecnie wytyczne dotyczące zalecanej aktywności fizycznej dla Amerykanów z 2018 r. i wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia z 2020 r. mówią o co najmniej 150–300 minut tygodniowo umiarkowanych aerobów, 75–150 minut bardziej żwawych aerobów lub równoważną kombinację aktywności fizycznej o obu intensywnościach i do tego, co najmniej 2 treningi siłowe w tygodniu.

Jaki trening zmniejsza ryzyko śmierci? Badanie naukowe

Kto brał udział w badaniu?

Uwzględniono ponad 500 tysięcy osób z amerykańskiego badania National Health Interview Survey.

Ile trwało badanie?

Uczestników obserwowano od 1997 do 2018 r.

test wydolnościowy

Ryzyko przedwczesnej śmierci z jakiejkolwiek przyczyny

Najbardziej ryzyko śmierci zmniejszało prowadzenie do 75 minut przeciętnej intensywności treningu aerobowego tygodniowo, w połączeniu ze 150 minutami wyższej intensywności treningu aerobowego i co najmniej 2 treningami wzmacniającymi mięśnie (sesjami treningu siłowego, oporowego, kulturystycznego). Ryzyko było mniejsze o 50% w porównaniu do ludzi, którzy nic nie robili (jak więcej niż obecnie połowa populacji). 

Ryzyko przedwczesnej śmierci z powodu chorób układu krążenia i raka

Jeśli chodzi o ryzyka śmiertelności z powodu chorób układu krążenia i raka, to za najlepsze uznano połączenie: 150-225 minut przeciętnej intensywności treningu aerobowego, do 75 minut wyższej intensywności treningu aerobowego i 2 lub więcej sesje treningu siłowego tygodniowo. Ryzyko było mniejsze o 70%.

Polecamy również: Kofeina a zdrowie - zdrowotne zastosowania kofeiny

Nieco mniej skutecznym połączeniem w kontekście zmniejszania ryzyka śmierci z powodu chorób układu krążenia i raka było: 300 minut przeciętnej intensywności treningu aerobowego tygodniowo, do 75 minut wyższej intensywności treningu aerobowego i co najmniej 2 treningi siłowe tygodniowo. Ryzyko było mniejsze o 56%.

Czy trening bez zmian w diecie wystarczy?

Wszystkie opisane rodzaje aktywności fizycznej mają wpływ na zmniejszenie ryzyka śmierci, szczególnie jeśli do treningu dołoży się zmiany w diecie. Sam trening może mieć marginalny wpływ, jeśli ktoś ogólnie niezdrowo się odżywia i prowadzi siedzący tryb życia.

Referencje:

López-Bueno R, Ahmadi M, Stamatakis E, Yang L, del Pozo Cruz B. Prospective Associations of Different Combinations of Aerobic and Muscle-Strengthening Activity With All-Cause, Cardiovascular, and Cancer Mortality. JAMA Intern Med. 2023;183(9):982–990. doi:10.1001/jamainternmed.2023.3093

Komentarze (0)