Wielu osobom zima kojarzy się z opadami śniegu, zabawami na sankach i nartach, lepieniu bałwana, czy po prostu piciem gorącej herbaty w ciepłym domu. Nie wszyscy jednak mają tak pozytywne nastawienie. Osoby cierpiące na zapalenie stawów, mogą odczuwać w zimne dni nasilone dolegliwości bólowe. Jeśli problem dotyczy i Ciebie lub Twoich bliskich, to wiedz, że jest kilka sposobów na to, by ból nie przysłaniał wszystkiego, co może być zimą pozytywne. 

  1. Utrzymuj ciepło, aby złagodzić bóle stawów
  2. Ogrzewaj również na inne sposoby
  3. Dbaj o nawodnienie dla zdrowia stawów
  4. Bądź aktywny i kontroluj swoją wagę
  5. Rozciąganie też jest ważne
  6. Podsumowanie

Utrzymuj ciepło, aby złagodzić bóle stawów

Niskie temperatury powodują, że bóle dłoni, kolan, bioder i innych stawów stają się bardziej intensywne. Aby je nieco złagodzić, skup się na utrzymywaniu ciepła wokół stawów. Ubieraj się cieplej, dbając o to, by okryć obolałe miejsca np. jeśli bolą nadgarstki, to postaw na ciepłe swetry z dłuższymi rękawami, a na dworze zawsze zakładaj rękawiczki.

Polecamy również: Ból stawów: Dlaczego stawy mocniej bolą zimą?

Jeśli bolą kolana czy biodra, to ubierz wygodny ciepły dres, lub wełniane legginsy, a jeśli kostki, to miej zawsze pod ręką grubsze skarpety. Celem jest dostosowanie się do warunków pogodowych i utrzymanie ciepła oraz komfortu stawów.

Ogrzewaj również na inne sposoby

Poza ciepłym ubiorem warto jest ogrzewać obolałe miejsca w inne sposoby, np. za pomocą ciepłych pryszniców lub kąpieli, które rozprowadzają kojące ciepło po całym ciele. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie termoforu lub zwykłej butelki wypełnionej ciepłą wodą.

ogrzewanie się, nawodnienie

Dbaj o nawodnienie dla zdrowia stawów

Popijaj wodę nie tylko ze względu na ogólny stan zdrowia, ale także na stawy. Woda pitna pomaga stymulować produkcję mazi stawowej, wspierając regenerację chrząstki i poprawiając zdrowie stawów.

Bądź aktywny i kontroluj swoją wagę

Ćwiczenia pomagają ograniczyć ból, poprawić ruchomość stawów, zwiększyć poziom energii i wzmocnić mięśnie wspierające stawy. Utrzymywanie aktywności pomaga również utrzymać prawidłową masę ciała, dzięki czemu stawy są mniej obciążone. Pilnuj tego, aby codziennie trochę się poruszać. Idź na spacer, na rower, wstań od biurka lub z kanapy i wykonaj kilka ćwiczeń. To tak niewiele, a tak dużo.

Polecamy również: Ranking ochrona stawów - najlepsze suplementy na stawy

Unikaj sytuacji, kiedy przez kilka godzin nie robisz zupełnie nic. Bezruch nie służy ani Twojej wadze, ani tym bardziej stawom. Jeśli natomiast chciałbyś wykonywać systematycznie jakiś plan treningowy, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać lub masz wątpliwość, co możesz wykonywać przy swojej dolegliwości, to najlepszą opcją będzie skonsultowanie się z trenerem personalnym.

Rozciąganie też jest ważne

rozciąganie się

Innym sposobem na radzenie sobie z bólem stawów zimą jest rozciąganie w ramach codziennej rutyny. Rozciąganie poprawia zakres ruchu i elastyczność, jednocześnie zmniejszając ból i napięcie mięśni i stawów. Dodatkowo poprawia ono krążenie, co pomaga dostarczać tlen i składniki odżywcze do mięśni oraz zmniejsza ich ból i sztywność.

Podsumowanie

Zima może być bardzo nieprzyjemna dla osób, które borykają się z zapaleniem stawów, jednak można wdrożyć w życie kilka środków zaradczych, by te dolegliwości nieco zmęczyć. Zima wówczas nie będzie taka straszna i może znajdzie się miejsce na podziwianie płatków śniegu.

Źródła:

  • Physical Activity for Arthritis | CDC
  • Exercising with arthritis: Improve your joint pain and stiffness - Mayo Clinic
  • http://mayoclinic.org/diseases-conditions/arthritis/in-depth/arthritis/art-20047971
  • Treatments for Osteoarthritis | Arthritis Foundation Knee osteoarthritis pain and stretching exercises: a systematic review and meta-analysis - PubMed (nih.gov)
Komentarze (0)