Alergie kojarzą nam się zwykle z cieplejszymi porami roku, kiedy to pyli wiele roślin. Jednak alergie to nie tylko uczulenie na pyłki traw, brzóz itp. Także w pomieszczeniach czyha na nas wiele różnych alergenów i dla niektórych z nas może to być pod tym względem bardzo trudna pora roku.

  1. Jakich alergii można doświadczyć zimą?
  2. Jakie są skuteczne strategie radzenia sobie z alergiami zimą?
  3. Jak ulżyć sobie podczas alergii?
  4. Podsumowanie

Jakich alergii można doświadczyć zimą?

Osoby wrażliwe mogą zimą doświadczać alergii na roztocza, grzyby i pleśń, a także na sierść zwierząt domowych. To, że nie pylą w tym okresie rośliny najbardziej alergizujące, nie znaczy, że w powietrzu nie znajdują się inne alergeny. Szczególnie w pomieszczeniach.

Jakie są skuteczne strategie radzenia sobie z alergiami zimą?

Używaj odkurzacza z filtrem HEPA

Regularne odkurzanie pomaga usunąć alergeny, takie jak kurz, pyłki i sierść zwierząt domowych nagromadzona w dywanach, zasłonach i tapicerce. Odkurzanie nie tylko pomaga utrzymać czystość, ale także poprawia jakość powietrza w domowych pomieszczeniach. Wybierając odkurzacz, wybierz taki, który ma wysokowydajny filtr cząstek stałych (HEPA). Są one tak zaprojektowane, aby wyłapywać nawet najmniejsze cząsteczki, co jest szczególnie ważne dla osób cierpiących na astmę, alergie lub inne choroby układu oddechowego.

Polecamy również: Naturalne sposoby łagodzenia objawów alergii

Wycieraj kurz mokrą szmatką

Odkurzanie to jedno, ale dbając o porządek w domu, wycieraj meble mokrą szmatką. Samo zmiatanie kurzu z mebli sprawi, że wszystko zacznie "fruwać". Wilgotna szmatka sprawi, że to, co zetrzesz, zostanie na niej.

Zadbaj o odpowiednią wilgotność w swoim mieszkaniu

wilgotność mieszkania

Zbyt duża wilgoć w pomieszczeniach może stwarzać dogodne warunki do rozwoju pleśni, roztoczy i innych alergenów. Aby temu zapobiec, należy dobrze wentylować dom czy mieszkanie. Wspomaganie cyrkulacji powietrza, np. za pomocą wentylatorów, może ograniczyć rozwój alergenów. Warto też regularnie sprawdzać swój dom pod kątem potencjalnych problemów hydraulicznych, które są częstą przyczyną gromadzenia się wilgoci.

Obserwuj swój dom/mieszkanie pod kątem pleśni

Obserwacja różnych zakątków w Twoim domu jest bardzo ważna. Regularnie sprawdzaj, czy nie ma śladów pleśni wokół okien, w łazience, w piwnicy. Wszędzie tam, gdzie może być większa wilgoć. Jeśli coś znajdziesz, natychmiast usuń to, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia alergii.

Częściej zmieniaj pościel

Staraj się prać poszewki na pościel i prześcieradła raz w tygodniu w wysokiej temperaturze. Do tego odkurz materac, oczyść resztę łóżka (wytrzyj kurze, lub odkurz, jeśli jest tapicerowane).

Jak ulżyć sobie podczas alergii?

Powyższe strategie związane są z walką z alergenami. A co, jeśli już doświadczamy alergii i chcemy sobie jak najszybciej ulżyć?

Poza farmakologią, dobrym sposobem jest oczyszczanie dróg oddechowych. Możesz do tego wykorzystać zwykłą sól fizjologiczną. Dostępna jest w formie fiolek z płynem albo w sprayu. Jeśli masz możliwość, rób inhalacje, które także nie dość, że oczyszczają, to także nawilżają wnętrze nosa. Myj często ręce, twarz i po styczności z alergenami dobrze jest wziąć prysznic i zmienić ubranie, np. kiedy pół dnia sprzątałeś, odkurzałeś, wycierałeś kurze.

Alergie mogą mieć różne natężenie, zatem jeśli nigdy nie byłeś z nimi u specjalisty, a obserwujesz u siebie coraz większe duszności, lub inne groźniejsze od kataru dolegliwości, wówczas warto się skonsultować, gdyż może to być inna poważniejsza dolegliwość.

Podsumowanie

Alergie mogą występować przez cały rok. W okresach wiosenno-letnich atakują nas pyłki, jednak nie oznacza to, że zimą czy jesienią możemy odetchnąć z ulgą. Jeśli jesteś alergikiem, wówczas możesz źle reagować na roztocza, pleśń, grzyby czy sierść zwierząt. Zadbaj o czystość w swoim otoczeniu, które wpłynie także na czystość otaczającego Cię powietrza i zmniejszy nieco Twoją ekspozycję na alergeny.

Komentarze (0)