Wiosna i lato to dość trudne pory roku dla alergików. Kto nim jest, doskonale wie, jak uciążliwe może być życie w okresie pylenia poszczególnych roślin. Objawy uczuleń na różnego rodzaju pyłki roślin mogą być łagodne, ale również takie, że codzienne funkcjonowanie zamienia się w koszmar. Co więcej, alergie wcale nie muszą nam towarzyszyć przez całe życie. Mogą się one pojawić w dzieciństwie, ale również dopiero w wieku dorosłym.

Co najczęściej uczula?

Do najczęstszych roślinnych alergenów zalicza się brzozę, lipę i leszczynę. Sporo osób uczulona jest także na pyłki traw i chyba to te osoby mają najtrudniej, gdyż trawy pylą przez kilka miesięcy, od początku maja do połowy września. Nieco rzadziej uczula dąb, buk czy topola. W Internecie można znaleźć ściągę w postaci kalendarza pylenia, w którym rozrysowane jest, w jakich miesiącach wystąpi największe pylenie danej rośliny. Warto co roku szukać nowego, ponieważ może się to nieco zmieniać. Trzeba też pamiętać, że stężenie pyłków powietrza zależy od wielu czynników np. od pogody — deszcz nieco "zmywa" pyłki na ziemię powodując chwilową ulgę. Do czynników zewnętrznych należą nie tylko rośliny. To także sierść zwierząt, roztocza, pleśń i inne.

Jakie są najczęstsze objawy alergii na pyłki?

Należą do nich katar sienny (bardzo obfity i wodnisty), swędzenie i łzawienie oczu, kichanie, duszności, zmiany skórne itp. W aptece znajdziesz wiele środków dostępnych bez recepty, które mogą łagodzić te objawy, jednak warto też poznać naturalne sposoby łagodzenia objawów alergii. Jak w naturalny sposób złagodzić objawy alergii?

alergia pyłki

Ogranicz ekspozycje na alergeny, "pozbywaj się ich"

Najlepszą opcją jest po prostu unikanie alergenów, jednak dla wielu osób jest to po prostu niemożliwe. No, chyba że się zamkną w domu z oczyszczaczem powietrza i wyjdą, gdy skończy się okres pylenia...

Podstawową czynnością łagodzącą jest częste mycie rąk i twarzy. Tak naprawdę, to wracając do domu, najlepiej jest wziąć prysznic, umyć włosy a ubrania wrzucić do prania. Jeśli nie jest to możliwe, to pamiętaj, chociaż o tych dłoniach i twarzy - to naprawdę przynosi ulgę. Dobrym sposobem na oczyszczenie przewodów nosowych jest użycie roztworu soli fizjologicznej.

Staraj się też w domu nie otwierać za bardzo okien w chwili, kiedy natężenie pyłków jest wysokie. Skąd wiedzieć, jakie jest natężenie pyłków? Śledź aktualną prognozę pylenia. W Internecie znajdziesz sporo takich serwisów, na których wybierając rejon, otrzymasz informację, jaka jest prognoza na najbliższe kilka dni.

Zadbaj o odpowiednią wilgotność w swoim domu

Czy wiesz, że pleśń w domu to jeden z powszechnych alergenów? Może powodować nie tylko łagodne alergie, ale także astmę i inne choroby układu oddechowego. Pleśń najczęściej można znaleźć w wilgotnych pomieszczeniach, czyli łazience i piwnicy. I co gorsza, mogą one wywoływać objawy alergii przez cały rok.

Okazuje się, że pleśń występuje w wielu domach, a mieszkańcy nawet o tym nie wiedzą. Upewnij się, że wilgotność w Twoim domu nie jest zbyt wysoka i nie przekracza 50%. Pomoże to zapobiec rozwojowi pleśni. Staraj się też na bieżąco oglądać różne kąty w swoim domu, by w razie jakiegoś znaleziska móc zareagować.

Jak zwalczyć pleśń?

Dostępne są różnego rodzaju środki chemiczne do czyszczenia, ale możesz też samodzielnie zrobić roztwór wody z octem w proporcjach 2:1. Wystarczy, że polejesz lub spryskasz miejsce, a następnie wyczyścisz szczotką.

Postaw na probiotyki

Probiotyki to pożyteczne bakterie, które mogą pomóc w utrzymaniu zdrowia. Regularna suplementacja zmniejsza stan zapalny i modyfikuje odpowiedź immunologiczną organizmu. Niektóre badania sugerują, że to działanie przeciwzapalne może zmniejszać objawy alergii, ale obszar ten wymaga głębszej analizy. Probiotyki można suplementować, a także spożywać za pośrednictwem sfermentowanych warzyw czy kefiru z aktywnymi kulturami bakterii.

Zadbaj o czystość w swoim domu

Utrzymanie czystości w domu to jeden z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania alergiom. W domu czai się mnóstwo alergenów — roztocza, sierść zwierząt domowych, pyłki osadzone na ubraniach, zasłonach, a także pleśń.

O czym warto pamiętać?

Codziennie wycieraj kurz z mebli, odkurzaj i myj podłogę na mokro. Często zmieniaj pościel, pierz regularnie zasłony i wszystko, na czym może się osadzać kurz czy pyłek. Możesz zainwestować w filtr powietrza, który pomoże usunąć cząsteczki kurzu z powietrza.

Podsumowanie

Niektóre leki, w tym leki przeciwhistaminowe, pomogą złagodzić objawy alergii, ale istnieją naturalne sposoby redukujące ryzyko a tym samym objawy. Warto z nich skorzystać i trochę łagodniej przejść przez okres największego natężenia alergenów.

Komentarze (0)