Tasznik pospolity to jednoroczna lub dwuletnia roślina kwitnąca należąca do rodziny kapustowatych. Z pewnością nieraz widziałeś ją rosnącą na łące czy skraju lasu.

Ze względu na swoje właściwości często stosowana jest w ziołolecznictwie – sprzedawana w postaci nalewek, jako suplement lub susz, a efektem ubocznym włączenia ziela do harmonogramu dnia może okazać się zgubienie kilku zbędnych kilogramów. Jakim cudem?

Tasznik – właściwości zdrowotne

Zawarty w taszniku kwas fumarowy oraz sulforafan, czyli tak zwane przeciwutleniacze, jak również fenole i flawonoidy, które mają działanie przeciwzapalne, doskonale wspomagają leczenie infekcji układu moczowego. Dodatkowo poprawiają krążenie krwi i wpływają korzystnie na funkcjonowanie układu hormonalnego, a to – jak wiadomo – ma niebagatelne znaczenie dla całego organizmu, w tym utrzymania prawidłowej wagi.

tasznik pospolity

Uzupełnienie planu dietetycznego

Tasznik jest bogatym źródłem witaminy C, A oraz K, jak również minerałów – wapnia i potasu. Znajdują się w nim związki, które wykazują działanie antyoksydacyjne – uważa się, że napar z tasznika pomaga zachować młodość na dłużej. Fitosterole z kolei obniżają poziom „złego” cholesterolu w organizmie, a rutyna pomaga uszczelnić naczynia krwionośne. Ziele tasznika to samo dobro i jeśli postanowisz włączyć je do swojego menu wraz z dobranym przez nas planem dietetycznym, na pewno się polubicie.

Komentarze (0)