Szałwia to popularne ziele stosowane w ziołolecznictwie. Roślina ta jest od wielu lat ceniona za swoje właściwości prozdrowotne, wśród których warto wymienić działanie antybakteryjne, wykrztuśne oraz przeciwbólowe.

Ponadto ziele szałwii warto stosować w przypadku niestrawności czy chwilowych dolegliwościach żołądkowych. Najczęściej spotykaną formą jest dostępny w sklepach susz.

Napary z szałwii na przeziębienie

ziele szałwi

Powszechnie stosuje się napar z szałwii w formie płukanki łagodzącej ból i podrażnienie gardła. Niewiele osób ma jednak świadomość, że warto taki napój wypić przy przeziębieniu. Szałwię cechuje silne działanie wykrztuśne, co będzie szczególnie pomocne w walce z uporczywym, mokrym kaszlem. Picie naparów z tej rośliny jest wskazane również w przypadku infekcji dróg oddechowych, a nawet podczas grypy. Ziele zadziała ściągająco i antybakteryjnie, dzięki czemu często okazuje się skuteczne w walce z wysoką gorączką i bólem w oskrzelach.

Szałwia na kobiece dolegliwości

Już w starożytności kobiety ceniły sobie ziele szałwii ze względu na dobroczynne działanie przy dolegliwościach menstruacyjnych. Picie naparów z tej rośliny, a dziś także przyjmowanie suplementów diety z jej dodatkiem, przynosi prawdziwą ulgę nawet przy silnym przy bólu. Produkty z szałwią powinny stosować także kobiety w okresie menopauzy, ponieważ zawarte w niej olejki eteryczne oraz fitoestrogeny łagodzą uderzenia gorąca związane z przekwitaniem.

Komentarze (0)