Krwawnik pospolity to powszechnie znana roślina, którą można znaleźć na wielu łąkach czy w pobliżu pól. Wielu z nas o nim słyszało, ale tak naprawdę mało kto zna jego właściwości i zastosowanie. Przybliżmy nieco temat naszym czytelnikom.
Właściwości lecznicze znane od wielu stuleci
Słynie przede wszystkim ze swojego pozytywnego wpływu na pracę układu trawiennego, a także właściwości łagodzących bóle menstruacyjne. Czasami wykorzystuje się go również zewnętrznie w formie okładów stosowanych na trudno gojące się rany.
Ziele krwawnika na niestrawność i brak apetytu
Ziele krwawnika jest znane przede wszystkim ze swojego dobroczynnego działania na układ pokarmowy. Picie naparów z suszu pobudza żołądek do wydzielania soków, które wspomagają trawienie, dlatego warto sięgnąć po taki napój po tłustym, obfitym posiłku lub w celu zniwelowania uczucia ciężkości i wzdęć. Warto dołączyć krwawnik pospolity do swojej diety w przypadku chronicznego nieżytu żołądka lub innych dolegliwościach układu pokarmowego.
Ziele krwawnika na kobiece dolegliwości
Napary z suszonego krwawnika warto pić regularnie, jeśli cierpisz z powodu bolesnych menstruacji. Ziele skutecznie złagodzi ból, a także wspomoże organizm w uregulowaniu cyklów miesiączkowych. Warto włączyć tę roślinę do swojej diety również w przypadku upławów, infekcji pochwy, a nawet stanów zapalnych jajników czy macicy. Także kobiety w okresie menopauzy borykające się z uderzeniami gorąca i wahaniami hormonalnymi, powinny znaleźć ukojenie w zielu krwawnika pospolitego.