Właściwości dziurawca znano już w czasach starożytnych. Jest to roślina lecznicza, którą obecnie najczęściej spotyka się w formie suszonego ziela stanowiącego bazę naparów czy herbat.
- Co zawiera i jak działa dziurawiec?
- Dziurawiec na uspokojenie i stany lękowe
- Dziurawiec – środki ostrożności
Co zawiera i jak działa dziurawiec?
W aptekach i sklepach zielarskich dostępne są również suplementy diety z dodatkiem dziurawca. Zawarte w nich olejki eteryczne oraz garbniki działają odkażająco i przeciwzapalanie, a także powodują szybsze gojenie się ran, oparzeń czy odmrożeń. Wywarem z dziurawca należy nasączyć gazę i przykładać do podrażnionych miejsc.
Dziurawiec na uspokojenie i stany lękowe
Ziele dziurawca zawiera dużą ilość substancji, które przeciwdziałają rozkładowi serotoniny oraz dopaminy, nazywanych „hormonami szczęścia”. Z tego względu po napary bądź suplementy z tą rośliną powinny sięgnąć osoby zmagające się ze stresem lub łagodnymi stanami depresyjnymi. Regularne przyjmowanie dziurawca w zalecanych przez producenta ilościach pozytywnie wpłynie na samopoczucie, a także spowoduje delikatne rozluźnienie mięśni.
Dziurawiec – środki ostrożności
Hyperycyna wchodząca w skład ziela dziurawca u niektórych osób może wywołać reakcję alergiczną w czasie ekspozycji na słońce. Niepożądanym objawem bywa zaczerwienienie skóry, wysypka czy swędzenie. Z tego względu w czasie przyjmowania suplementów z tą rośliną powinieneś unikać długotrwałego przebywania na słońcu, a w razie wystąpienia niepokojących objawów – zgłosić się do lekarza.