Prawidłowa nazwa popularnego bratka polnego to fiołek trójbarwny (Viola tricolor L.). Roślina ta ceniona jest za swoje charakterystyczne, delikatne kwiaty.

Stanowi często wybieraną ozdobę balkonów i rabatek w ogródkach. Warto wiedzieć, że ma ona również zastosowanie w medycynie ludowej oraz w wytwarzaniu nowoczesnych leków i suplementów diety. Zawarte w niej prozdrowotne substancje to przede wszystkim flawonoidy: rutozyd, kwercetyna i wiolutozyd.

bratek polny

Kto powinien stosować preparaty z bratka polnego?

Ziele bratka polnego używane jest jako środek wspomagający leczenie nadciśnienia tętniczego. Dzięki temu, że roślina ta działa pozytywnie na układ krwionośny, regularne spożywanie jej wpływa też na stan skóry. Jeśli chcesz, by Twoja cera stała się odżywiona i świetlista, spróbuj stosować tabletki lub napar z suszonego bratka polnego. Preparaty z tego zioła pomagają także w przypadku zapalenia dróg moczowych.

Jak przygotować napar z bratka polnego?

Jeśli chcesz przygotować napar z bratka polnego, wystarczy, że pół łyżki suszonego ziela zalejesz szklanką gorącej wody. Taką mieszankę należy zaparzać przez około siedem minut. Po odcedzeniu można posłodzić ją do smaku miodem. Napar z bratka polnego warto pić regularnie, na przykład dwa razy dziennie przed posiłkami. Jest to bezpieczny preparat, ale niektóre osoby powinny go unikać. Dotyczy to chorych na wielopłytkowość, zakrzepicę pourazową oraz seniorów z zaawansowaną miażdżycą.

Komentarze (0)