Bluszczyk kurdybanek to pospolita roślina wykorzystywana w ziołolecznictwie od lat. Jest ona znana między innymi ze swojego dobroczynnego wpływu na pracę wątroby, a także ze skutecznego oczyszczania układu oddechowego z wydzieliny.

Okłady z tej rośliny stosuje się przy zmianach skórnych, takich jak trądzik, wysypka czy owrzodzenia. Regularne picie naparu z bluszczyku pomaga oczyścić organizm z toksyn, tym samym wpływając pozytywnie na samopoczucie.

bluszczyk kurdybanek

Bluszczyk kurdybanek na oczyszczenie organizmu

Preparaty z bluszczykiem warto włączyć do swojej diety w celu oczyszczenia organizmu. Roślina ta neutralizuje szkodliwe substancje wytwarzane wskutek przemiany materii, a także wspomaga organizm w ich wydalaniu. Regularne picie naparów z suszonego bluszczyku pobudza pracę wątroby, a także ułatwia odprowadzanie z niej żółci do dwunastnicy. Dzięki temu ziele jest skuteczne w leczeniu kamicy nerkowej oraz pomaga w oczyszczeniu pęcherzyka żółciowego.

Bluszczyk na problemy z układem oddechowym

Ziele bluszczyku kurdybanku wykorzystuje się w leczeniu astmy, a także przy zapaleniach górnych dróg oddechowych. W takich sytuacjach można stosować go w formie płukanki lub pić ciepły napar kilka razy dziennie. Napój rozrzedza zalegającą wydzielinę i tym samym ułatwia jej wykrztuszanie. Sprawdzi się przede wszystkim przy mokrym kaszlu, grypie czy infekcjach wirusowych. Warto stosować płukanki z bluszczyku w przypadku stanów zapalnych jamy ustnej.

Komentarze (0)