Istnieje wiele różnych rodzajów bólu głowy i mają one zróżnicowane podłoża, a do ich terapii stosuje się różne środki. Zdecydowana większość dostępnych obecnie leków działa jednak tylko poprzez łagodzenie bólu, a mianowicie pozbywanie się objawu pewnych niekorzystnych zmian w organizmie, a nie wpływa na samą przyczynę wystąpienia dolegliwości. Unikając powszechnych środków przeciwbólowych, których nadmierne stosowanie wiąże się z licznymi skutkami ubocznymi, swoje zainteresowanie skierować można na pewne żywieniowe aspekty regulujące ryzyko wystąpienia bólu głowy oraz substancje pochodzenia naturalnego.

Koenzym Q-10

Koenzym Q-10 (ubichinon) jest jednym z najważniejszych związków chemicznych dla prawidłowej pracy mitochondriów, czyli struktur zaopatrujących komórki w energię. Jest ważnym dla układu nerwowego oraz mięśni antyoksydantem. Niektóre zaburzenia w obrębie fizjologicznego funkcjonowania tego związku w organizmie mają wspólne cechy ze zmianami metabolicznymi obecnymi np. w migrenach.

Chociaż nie wszystkie badania wskazały na bezwzględną efektywność koenzymu Q10 w łagodzeniu bólów głowy, to istnieje przynajmniej kilka publikacji, w których autorzy zaobserwowali pozytywne efekty w tym zakresie. Z pewnością dużą uwagę na ubichinon zwrócić powinni weganie, gdyż ubichinon jest charakterystyczny dla odzwierzęcych produktów spożywczych. Niekiedy bóle głowy w grupie wegan błędnie mylone są z niedoborami żelaza, które swoją drogą też nie pozostają bez znaczenia dla dobrego samopoczucia.

ból głowy

Wrotycz maruna

Wrotycz lub inaczej złocień maruna (ang. feverfew, łac. Tanacetum parthenium) to roślina, która zawiera szereg substancji o potencjale przeciwzapalnym. W bólu sięgali po nią już starożytni Grecy, a jej główną substancją aktywną jest partenolid. Jeszcze przed niemal 200 laty nazywano ją starożytną aspiryną.

O mechanizmach jej działania na komórkach czy tkankach, powstało już wiele prac, jednak, aby jednoznacznie określić wszystkie szlaki biochemiczne, na które wpływa wrotycz, potrzeba jeszcze kolejnych eksperymentów, w tym badań klinicznych z udziałem ludzi. Warto zainteresować się tą rośliną, zanim sięgnie się po farmaceutyczne leki przeciwzapalne, głównie dlatego, że nie wywołuje poważnych skutków ubocznych.

Magnez

Magnez jest pierwiastkiem reprezentującym elektrolity i regulującym setki reakcji zachodzących w ludzkim organizmie. Bardzo ważnymi jego funkcjami są modulacja pracy układu nerwowego i mięśni, ale także synteza białek i hormonów, a nawet DNA. Bierze on udział w kontroli nawodnienia organizmu, zatem jego niedobory mogą sprzyjać bólom głowy wywołanym zaburzeniami wodno-elektrolitowymi.

Co więcej, regularne zaspokajanie zapotrzebowania na magnez sprzyjać może prewencji napadów głowy, gdyż jest to ważny regulator m.in. snu czy tolerancji na dystres psychiczny. Oba te czynniki znane są ze wzmagania dolegliwości bólowych.

Ryboflawina

Ryboflawina (witamina B2) jest kolejną po magnezie substancją odżywczą, która może być pomocna dla osób zmagających się z bólami głowy. Należy ona do witamin z grupy B, które znane są z licznych funkcji metabolicznych i enzymatycznych. Podobnie jak w przypadku magnezu, tak również w przypadku witaminy B2 największe znaczenie z punktu widzenia prewencji bólów głowy, w tym migren, ma unikanie niedoborów, aniżeli stosowanie nadmiernych dawek. Działanie ryboflawiny w pewnym zakresie pokrywa się z działaniem wymienionego wcześniej koenzymu Q10. Oba związki korzystnie wpływają na mitochondria i dobrze przy tym współpracują, równoległe ich stosowanie warto rozważyć przede wszystkim u osób z migrenami.

Kannabinoidy

Kannabinoidy to grupa substancji wytwarzanych zarówno przez zwierzęta, jak i rośliny. Ich właściwości cały czas są badane, jednak dużo publikacji wskazuje m.in. na ich potencjał przeciwzapalny i łagodzący bóle głowy różnego pochodzenia, ale także na potencjał prewencyjny w kontekście np. migren. Obserwacje takie poczyniono zarówno na komórkach i tkankach, jak i na organizmach żywych oraz w badaniach z udziałem ludzi.

Kannabinoidy dostarczane pod postacią suplementów mogą aktywować specyficzne receptory w mózgu, obwodowym układzie nerwowym, układzie odpornościowym, układzie hormonalnym, mięśniach oraz w przewodzie pokarmowym. Efektem tego jest m.in. regulacja nastroju, snu, apetytu, ale również i bólu.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)