Regularne spożywanie oliwy z oliwek (extra virgin) zmniejsza częstość występowania powikłań cukrzycy (np. związanego z cukrzycą przyspieszeniem procesu miażdżycowego), zapobiega wystąpieniu cukrzycy u osób podatnych na to schorzenie np. przez uwarunkowania genetyczne, zmniejsza stan zapalny w ustroju poprzez działanie związków antyoksydacyjnych oraz zmniejszenie ekspresji genów prozapalnych i uwalnianie czynników prozapalnych.

Zabójcze nawyki

Oliwa z oliwek wydaje się o wiele zdrowszych wyborem niż np. smalec czy masło, co wynika z proporcji tłuszczów nasyconych, jednonienasyconych i wielonienasyconych. Ludzie posiadają jednak określone, mocno zakorzenione przyzwyczajenia i może być je bardzo trudno zmienić.

Przykładowo do takich zabójczych nawyków można zaliczyć słodzenie kawy, herbaty, kakao i innych napojów oraz wzbogacanie wszystkich potraw gęstą warstwą oleju, śmietany, masła, margaryny, sosu itd. Niezmiernie popularne jest też jedzenie mięsa pokrytego grubą warstwą panierki, nadmierne wykorzystywanie smażenia oraz skąpa podaż warzyw i owoców. Jeśli ktoś wdroży nawyk unikania masła, a od czasu do czasu wykorzysta oliwę z oliwek, to będzie to już pewien zysk dla zdrowia. To nie znaczy, że stosowanie oliwy jest remedium na wszystkie błędy popełniane w diecie. Może być to tylko jeden z wielu elementów.

Co to są choroby zapalne jelit?

Idiopatyczne zapalenia jelit to nieswoiste choroby zapalne jelit (IBD), do których zaliczamy:

  • chorobę Crohna (odcinkowe zapalenie jelit; atakuje jelito kręte i grube)
  • wrzodziejące zapalenie jelita grubego (atakuje jelito grube)

Według „Robbins. Patologia” autorstwa V. Kumar, A.K. Abbas, J. C. Aster są to choroby wynikające z zaburzonej odpowiedzi immunologicznej ustroju. Prawdopodobnie rolę odgrywa tutaj podatność genetyczna, czynniki środowiskowe (dieta, stres), stan mikroflory jelitowej, w której zaburzona jest odpowiedź immunologiczna na czynniki dietetyczne i drobnoustroje jelitowe.

Polecamy również: Zespół jelita drażliwego (IBS) - przyczyny, objawy

Czy IBD da się jakoś leczyć?

Współczesne leczenie IBD obejmuje leki przeciwzapalne (salicylany, kortykosteroidy), immunomodulujące (kortykosteroidy, azatiopryna, 6-merkaptopuryna itp.) oraz biologiczne (anty-TNF-α, terapia ukierunkowana na cytokiny, antyintegryna). ), a także zabiegi chirurgiczne zarezerwowane głównie dla powikłań i chorób lekoopornych. Niemniej IBD uznaje się za choroby sprawiające ogromne problemy, z którymi medycyna na razie sobie nie radzi.

Dlaczego oliwa z oliwek przynosi korzyści?

Korzyści płynące z oliwy z oliwek przypisuje się tradycyjnie wysokiej zawartości jednonienasyconych kwasów tłuszczowych (MUFA), których zawartość sięga od 59 do 73 g w 100 g produktu. Oliwa z oliwek składa się głównie z triacylogliceroli (99%) i w drugiej kolejności z wolnych kwasów tłuszczowych, mono- i diacylogliceroli oraz szeregu innych związków, takich jak węglowodory, sterole, tokoferole, alkohole alifatyczne i pigmenty. Ponadto występuje również szereg związków fenolowych i lotnych.

Oliwa z oliwek, a IBD

choroba zapalna jelit

Morvaridi i in. przeprowadzili badanie kliniczne, w którym badano wpływ oliwy z oliwek i oleju rzepakowego u pacjentów z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego. Pacjenci spożywali 50 ml oliwy z oliwek lub oleju rzepakowego dziennie przez 20 dni, po czym następował 14-dniowy okres wypłukiwania i na kolejne 20 dni grupy zamieniano miejscami. Wrzodziejące zapalenie jelita powoduje często krwiste biegunki, wydalanie treści śluzowej, ból w dolnej części jamy brzusznej i kurcze jelit, ustępujące po defekacji.

Spożywanie oliwy z oliwek spowodowało spadek stanu zapalnego, co ustalono pomiarem wskaźnika opadania (sedymentacji) krwinek czerwonych oraz stężeniem białka C-reaktywnego (CRP). Spożywanie oliwy z oliwek znacznie zmniejszyło objawy, takie jak wzdęcia, zaparcia, parcie na oddawanie kału i niepełne wypróżnianie, ze znacznie zmniejszoną końcową skalą oceny objawów żołądkowo-jelitowych (GSRS).

W innym badaniu oceniano zmiany w mikrobiocie kałowej po trzech tygodniach spożywania 25 ml dziennie oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia wzbogaconej fenolami (VOO). Wyniki wykazały znaczny wzrost ilości pożytecznych szczepów Bifidobacterium wraz ze wzrostem ilości hydroksytyrozolu w kale i kwasów dihydroksyfenylooctowych. W badaniach naukowych wykazano obecność w oliwie z oliwek takich związków, jak hydroksytyrozol, który hamuje niekontrolowane „namnażanie się” komórek raka okrężnicy, a także związków fenolowych, obniżających stres oksydacyjny w komórkach i ograniczających uszkodzenia DNA.

Podsumowując

Wydaje się, iż oliwa z oliwek ma nie tylko potencjał przeciwcukrzycowy, antymiażdżycowy i przeciwzapalny, ale może mieć też wpływ na łagodzenie objawów np. wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. To nie znaczy, że może zastąpić konwencjonalne leczenie, ale prawdopodobnie może mieć duży wpływ na poprawę stanu zdrowia pacjentów cierpiących z powodu nieswoistych chorób zapalnych jelit.

Referencje:

V. Kumar, A.K. Abbas, J. C. Aster Robbins. Patologia (wydawnictwo: Edra Urban & Partner). Wydanie 2.

Putowski M. i in. Wybrane składniki diety w profilaktyce najczęściej występujących nowotworów w Polsce – przegląd aktualnych wyników badań https://ppm.umlub.pl/docstore/download/UMLd8565cc26df64ff08716fa964f394256/80883_CC_BY_NC_2015.pdf

Vrdoljak J. Effects of Olive Oil and Its Components on Intestinal Inflammation and Inflammatory Bowel Disease https://www.mdpi.com/2072-6643/14/4/757/htm

Komentarze (0)