Ciśnienie krwi warunkuje właściwą pracę nerek oraz serca. Te narządy źle tolerują nadciśnienie tętnicze. Jeśli długi czas utrzymujemy nadciśnienie tętnicze (jak to się dzieje u kulturystów, przez sięganie po farmakologię i utrzymanie nadmiarowej masy ciała) to pojawią się patologiczne zmiany w lewej komorze serca (przerost, remodeling), w grubości ścian serca, często później także w prawej komorze oraz w nerkach.

Sygnałem, że coś jest nie tak, może być spadek frakcji wyrzutowej lewej komory, problemy z trenowaniem, a przy zaawansowanej niewydolności serca nawet z chodzeniem.

Często podstawowe nieprawidłowości są widoczne w zapisie EKG (najtańsze i najprostsze badanie przesiewowe). Jednak sportowcom sugeruję co najmniej badanie echo serca (USG) oraz EKG wysiłkowe. Ponadto niewydolność serca daje objawy, które trudno przeoczyć. Pojawienie się schorzenia może przyspieszać niewłaściwa dieta, zaburzony lipidogram (wpływ SAA i niewłaściwej diety), zaburzona lepkość krwi i jej tendencje do tworzenia zakrzepów (wpływ SAA), sięganie po narkotyki.

Objawy niewydolności serca

  • retencja płynów i związane z tym zjawiskiem: duszność, ortopnea - nasilanie się duszności w pozycji leżącej, obrzęk, ból z powodu przekrwienia wątroby i wzdęcia brzucha z powodu wodobrzusza
  • objawy spowodowane zmniejszeniem rzutu serca (zmęczenie, osłabienie), które jest najbardziej widoczne przy wysiłku fizycznym

Ponadto pojawiają się: duszność (spłycenie oddechu) w spoczynku i w trakcie wysiłku, napadowa duszność nocna, dyskomfort w prawym górnym kwadrancie tułowia spowodowanym ostrym przekrwieniem wątroby (niewydolność prawego serca).

W dalszym rozwoju choroby może pojawiać się również brak apetytu. Przekrwienie to miejscowe zaburzenie w krążeniu, polegające na nadmiernym wypełnieniu naczyń krwionośnych krwią.

Niewydolność prawego serca powoduje przekrwienie bierne obwodowe np. wątroby

Dlaczego? Krew wraca układem żylnym do prawego przedsionka i następnie do prawej komory. Jeśli zabraknie „odbioru” to więcej pozostaje w krążeniu. Ponadto może wystąpić kołatanie serca z zawrotami głowy lub bez zawrotów głowy, jeśli u pacjenta wystąpią tachyarytmie przedsionkowe lub komorowe (niektóre środki po które sięgają kulturyści wywołują tego typu objawy np. beta-mimetyki, duże dawki środków pobudzających, narkotyki itd.). Dlatego trzeba różnicować źródło podobnych objawów.

Uwaga:

U „koksiarzy” często występuje retencja płynów (i np. sodu) związana z aromatyzacją (nadmiarem SAA które są przekształcane do estrogenów i/lub ich silniejszych pochodnych tak jest w przypadku Metanabolu/Dianabolu czyli popularnej „metki”).

Tak samo użytkownicy SAA często mają problemy wynikające z uszkodzeń wątroby (gruczolaki, włóknienie, cholestaza), więc ból w prawym górnym kwadrancie tułowia może mieć zupełnie inne podłoże! Można powiedzieć, że SAA wywołują niewydolność serca, ale też mogą maskować jej objawy (utrudniać prawidłową diagnozę schorzenia). W tym przypadku odpowiedź mogą dać enzymy wątrobowe (np. GGTP, ALAT, ASPAT), EKG serca, badanie enzymów związanych z sercem (troponiny, peptydy natriuretyczne np. BNP i nt-pro-BNP) i badanie USG (wątroby i serca).

Referencje, badania, literatura:

Ahmad Malik; Daniel Brito; Lovely Chhabra. Congestive Heart Failure https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK430873/

 

Komentarze (0)