Krzepnięcie krwi jest procesem niezbędnym do utrzymania równowagi w układzie krwionośnym. To niezwykle istotne zjawisko fizjologiczne zabezpiecza organizm przed nadmierną utratą krwi w sytuacjach przerwania ciągłości tkanek i krwawienia. Istnieje wiele czynników wpływających na skuteczność koagulacji (krzepnięcia), a jednym z nich jest poziom odżywienia organizmu witaminą K.

Rola witaminy K w krzepnięciu krwi

Witamina K pełni liczne funkcje koenzymatyczne, wpływając m.in. na hemostazę, czyli równowagę w procesach związanych z prawidłowym tworzeniem krwi i jej „gospodarowaniem”. Dobrze poznano jej wpływ m.in. na aktywność protrombiny, czyli białka niezbędnego do inicjacji krzepnięcia. Znaczne niedobory tej witaminy powodować mogą to, że nawet małe skaleczenie będzie krwawić „bez końca”. O ile w przypadku małych ran nie ma to tak dużego znaczenia, tak w przypadku poważnych uszkodzeń tkanek (zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz ciała) może niekiedy doprowadzić do poważnych powikłań i pogorszenia stanu zdrowia. W skrajnych przypadkach może doprowadzić do zgonu.

witamina K

Ponadto warto zwrócić uwagę na działanie witaminy K wobec ścian naczyń krwionośnych. Otóż według najnowszych publikacji naukowych może ona redukować zwapnienie tętnic, które to jest jednym z czynników zwiększających ryzyko chorób i nagłych zdarzeń sercowo-naczyniowych.

Dostarczanie witaminy K do organizmu

Witamina K należy do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. W żywności rozpoznano dotychczas dwa jej rodzaje – K1 (filochinon) i K2 (menachinon). Pierwszy z nich przeważa w zielonych warzywach liściastych, natomiast drugi w produktach odzwierzęcych. Szczególnie bogate w witaminę K spośród źródeł roślinnych są: botwina, brukselka, czy jarmuż. Produktem wyjątkowo zasobnym w ten związek jest tzw. natto, czyli sfermentowane ziarna soi.

Do najważniejszych zwierzęcych produktów spożywczych zalicza się z kolei: podroby, jaja, czy niektóre przetwory mleczne. Filo- i menachinony charakteryzują się długim okresem półtrwania w organizmie po spożyciu, tzn. czasem, po którym oznacza się moment „zużycia” połowy wyjściowej ilości. Pewne ilości witaminy K wytwarzają również bakterie jelitowe, jednak proces ten nie jest wystarczający do zaspokojenia zapotrzebowania.

Ile witaminy K dla wsparcia krzepliwości?

Zapotrzebowanie organizmu na witaminę K jest zmienne międzyosobniczo. Na to, ile dziennie powinno się jej spożywać, wpływa m.in. płeć, wiek, stan układu kostnego, czy ogólny stan odżywienia. U dorosłych osób zdrowych zaleca się, aby spożywać nie mniej niż 55 i 65 µg dziennie odpowiednio dla kobiet i mężczyzn. Większe dawki potrzebne mogą być m.in. u osób z osteoporozą, czy chorobami sercowo-naczyniowymi.

Nie wyznaczono górnego limitu dla poziomu podaży tej witaminy ze względu na jej niski potencjał toksyczny, jednak ostrożnie dobierać dawki muszą m.in. osoby stosujące leki przeciwzakrzepowe, czy niektóre antybiotyki. Niedobory obserwowane są dosyć rzadko i występują głównie u osób niedożywionych na wielu płaszczyznach.

Komentarze (6)
M-ka

Rozumiem, że ona działa przeciwudarowo, bo z jednej strony hamuje zwapnienia, a z drugiej zapobiega krwotokom.

Czyli obok witaminy C i D konieczna dla zdrowego układu krążenia.

0
qubix

Czy mogę łączyć witaminę C,D i K i stosować po śniadaniu?

0
Bull

W przypadku witaminy C nie ma wielkiego znaczenia, ale D i K lepiej z posiłkiem lub zaraz po.

1
M-ka

D i K z posiłkiem z tłuszczami, bo to są witaminy, które rozpuszczają się w tłuszczach i z nimi wchłaniają.
Można połączyć z jakimś zdrowym olejem czy orzechami i będzie 3 w 1, naczynia krwionośne podziękują...

A wit. C najlepiej jeść w porcjach, z pominięciem okresu potreningowego, bo wtedy może hamować przyrosty mięśni. Na raz to po prostu jednorazowo skorzystamy, a nadmiar wydalimy.

1
RPS1990

Co do witaminy D3, to najlepiej łączyć ją z produktami zawierającymi tłuszcze zwierzęce, np. wypić ją po zjedzeniu jajecznicy lub po zjedzeniu tłustej ryby morskiej (makrela wędzona / śledź po wiejsku).
Chodzi o to, że ta witamina najlepiej przyswajalna jest w towarzystwie tłuszczów zwierzęcych.
Witamina K2MK7 jako witamina rozpuszczalna w tłuszczach również powinna być spożywana po posiłku zawierającym tłuszcze zwierzęce.

1
M-ka

No tak, najlepiej dołączać ją do produktów, w których naturalnie występuje i z których dobrze się wchłania.

1