Żylaki stanowią problem o naturze nie tylko estetycznej, ale również zdrowotnej. Chorobowy charakter tych zmian nie dotyczy tylko i wyłącznie bólu i uczucia ciężkości nóg oraz ich opuchlizny. Jest pewnego rodzaju odzwierciedleniem stanu zdrowia układu sercowo-naczyniowego.

Przyczyny występowania żylaków

Żylaki mogą być problemem nawet 25–33% osób w krajach rozwiniętych w wieku od 18 do 64 lat, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Do czynników zwiększających ryzyko pojawienia się żylaków zaliczyć można wiek, rodzinną historię występowania tej dolegliwości, otyłość, ciążę, a także brak aktywności fizycznej. Podejrzenie pojawienia się problemu sygnalizować mogą powiększenie i uwidocznienie żyły, kłujący lub palący ból, uczucie opuchnięcia i przykurczenia mięśni nóg, które najczęściej pojawiają się pod koniec dnia.

Leczenie żylaków - mniej i bardziej skuteczne metody leczenia 

Do najbardziej popularnych, ale i skutecznych metod leczenia żylaków należą metody inwazyjne – chirurgiczne. Pozostałe, mniej inwazyjne, wymagają bardziej długotrwałych i precyzyjnych badań, aby potwierdzić ich skuteczność. Wymienić wśród nich można metodę laserową oraz fal radiowych, które mogą przynieść pewną ulgę łagodząc objawy występowania żylaków i są mniej bolesne, niż metoda chirurgiczna. Niezależnie od stosowanej metody leczenia żylaków dużą rolę w całym procesie odgrywa styl życia pacjenta, w tym dieta i podaż związków o działaniu wspierającym układ krążenia, a także aktywność fizyczna i jej rodzaj i częstotliwość oraz intensywność. Do najmniej skutecznych metod należą skarpetki i rajstopy uciskowe.

Diosmina w leczeniu żylaków

Diosmina jest związkiem chemicznym obficie występującym w owocach cytrusowych. Należy do flawonoidów i już od późnych lat ’60 XX w. wykorzystywany jest jako lek wspierający terapię przewlekłej niewydolności żylnej, hemoroidów, obrzęków, czy właśnie żylaków. Wykazuje charakter antyoksydacyjny i ma udowodnione działanie wspierające aktywność układu krążenia.

diosmina

DiosminAll dzięki mikronizowanej frakcji flawonowej zawiera bogate składniki takie jak diosminę oraz hesperydynę.

Diosmina poprawia mikrokrążenie za sprawą wpływu na metabolizm noradrenaliny, która odpowiada za prawidłowe napięcie i perystaltykę naczyń chłonnych. Ponadto ogranicza występowanie lokalnych stanów zapalnych i zastojów żylnych oraz zaburzeń w przemieszczaniu się limfy. Kolejnym mechanizmem, za pośrednictwem którego diosmina wspierać może układ krążenia jest działanie antyoksydacyjne. Wspieranie potencjału organizmu w walce z wolnymi rodnikami, które w nadmiarze pogarszają kondycję tkanki łącznej (w tym naczyń krwionośnych) jest z pewnością jednym z elementów, o który warto zadbać planując działania terapeutyczne.

Zalety stosowania diosminy

Diosmina jest związkiem pochodzenia naturalnego, który wykazuje wielokierunkowy potencjał prozdrowotny. Jego działanie może przynieść widoczne efekty, szczególnie u osób, które nie dbają o dietę i ruch. Należy jednak pamiętać, że diosmina może stanowić wsparcie leczenia, a nie jego podstawę i cała terapia żylaków wymaga złożonego podejścia.

Źródła:

Murad MH, Coto-Yglesias F, Zumaeta-Garcia M, Elamin MB, Duggirala MK, Erwin PJ, Montori VM, Gloviczki P. A systematic review and meta-analysis of the treatments of varicose veins. J Vasc Surg. 2011 May;53(5 Suppl):49S-65S. doi: 10.1016/j.jvs.2011.02.031. PMID: 21536173.

Araujo D, Viana F, Osswald W. Diosmin therapy alters the in vitro metabolism of noradrenaline by the varicose human saphenous vein. Pharmacol Res. 1991 Oct;24(3):253-6. doi: 10.1016/1043-6618(91)90088-f. PMID: 1956869.

Komentarze (0)