W sportach siłowych, w klasyfikacji problemów ze stawami, łokcie znajdują się zaraz za barkami i kolanami, jako najbardziej urazowe stawy naszego ciała. Wszystko za sprawą tego, że przejmują one znaczną część prac podczas wszelkich ćwiczeń angażujących kończynę górną. Jednocześnie ich budowa sama w sobie jest mocno skomplikowana, staw łokciowy bowiem tworzy kompleks trzech różnych stawów. Dlatego też dość często poważne uszkodzenia w obrębie stawu łokciowego kończą się wyeliminowaniem z uprawiania sportu zawodowo, a rehabilitacja jest czasochłonna i nie zawsze kończy się przywróceniem pełnej sprawności stawu.

Najczęstsze problemy z łokciami

Zwichnięcie stawu łokciowego

Do zwichnięcia stawu łokciowego zazwyczaj dochodzi podczas niekontrolowanego upadku. Stąd też zazwyczaj występuje tego typu kontuzja w sportach walki, rzadziej w kulturystyce. Zwichnięciem nazywamy brak kontaktu pomiędzy powierzchniami stawu, co wiąże się z przekroczeniem jego zakresów ruchomości. Konsekwencją jest złamanie kości, zerwanie więzadeł, jak i uszkodzenie torebki stawowej. W najlepszym przypadku nie dochodzi do złamania, a całość kontuzji utrzymuje się w zakresie uszkodzenia tkanek miękkich stawu.

Zapalenie torebki stawowej

Zazwyczaj dotyczy urazu mechanicznego, gdzie nasz staw łokciowy miał kontakt z twardą powierzchnią, a w miejscu zadziałania urazu dochodzi do uszkodzenia tkanek, ucieplenia, wysięku i krwiaka. Jeżeli staw mocno puchnie, a ból towarzyszący uszkodzeniu jest silny, należy skonsultować kontuzję z lekarzem lub fizjoterapeutą. Gdy dojdzie do urazu tego typu, powinieneś wykorzystać kompresy chłodzące i trzymać rękę powyżej serca, co powinno ograniczyć efekt opuchnięcia i bólu. W najgorszym wypadku konieczne może być wykonanie nakłucia i ściągnięcie płynu ze stawu.

Zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej - łokieć tenisisty

To przypadłość tenisistów, która doczekała się nazewnictwa właśnie bazującego na uprawianym przez nich sporcie. Problem z nadkłykciem bocznym kości ramiennej dotyczy osób wykonujących często takie zawody, jak szwaczka, muzycy czy mechanicy samochodowi ze względu na powtarzalność wykonywanych przez nich ruchów. Jednak dość często również spotyka osoby zajmujące się kulturystyką. Zazwyczaj konieczne jest zastosowanie przerwy od treningu i ograniczenie wykonywania ruchu w stawie za pomocą ortezy. Im szybciej zostanie podjęte leczenie, tym proces rekonwalescencji przebiega łagodniej, a Ty szybciej wrócisz do sportu. Priorytetem powinno być wygaszenie stanu zapalnego, który nie będzie prowadził do dalszego uszkodzenia tkanek miękkich, które w konsekwencji mogą ulec zerwaniu.

łokcie

Uszkodzenia mięśni zaopatrujących staw łokciowy

Tutaj dość częstą przypadłością jest zerwanie bicepsów. Mięsień dwugłowy ramienia jest tym, który najszybciej ulega uszkodzeniu i dochodzi do jego naderwania lub też całkowitego zerwania. Rzadziej problem dotyczy tricepsów, a głównie ich nadwyrężenie powiązane będzie z przyczepem dalszym umiejscowionym w okolicach łokcia. Problem zerwania mięśnia jest dość mocno rozbudowany, a czasem, gdy scenariusz będzie dla nas mało przyjazny, eliminacja z czynnego sportu może przeciągnąć się nawet do kilku miesięcy.

Chrupanie i przeskakiwanie

Tego typu dolegliwości zazwyczaj powiązane są z efektem braku mobilności stawu, co powiązane jest z ograniczeniem jego ruchomości do tego stopnia, że chrząstki stawowe czy też ścięgna zaczynają mocno trzeć o siebie i ograniczać pracę stawu. Wszelkie chrupanie, klikanie, strzelanie to właśnie efekt braku mobilności, co jest wyraźnym sygnałem, aby zająć się tego typu kwestią priorytetowo, gdyż pozostawienie problemu strzelania, w przyszłości może skutkować zwyrodnieniem stawu. Włączenie mobilizacji w obszarze stawu nadgarstkowego, stawu łokciowego i barku powinno przynieść ulgę.

Podsumowanie

Jeżeli jesteś osobą czynnie uprawiającą sport i zależy Ci na tym, aby trenować przez długie lata, nie powinieneś bagatelizować problemów ze stawami łokciowymi. Ich skomplikowana budowa, gdy ulegnie uszkodzeniu, potrafi uziemić z treningami na długie tygodnie. Stany zapalne, dolegliwości bólowe czy uszkodzenia strukturalne powinny być objęte profesjonalną opieką, aby maksymalnie skrócić proces rekonwalescencji, co będzie gwarantowało szybkie przywrócenie funkcji samego stawu i zabezpieczy go przed dalszym uszkodzeniem np. zwyrodnieniem.

Komentarze (2)
Syznom121

Witam. Ja mam trochę inny problem. Gdy bylem młodszy (6 lat) zlamalem rękę. Obecnie mam 16 . Teraz jak ćwiczę (pompki, dipy) strzela mi w łokciu oraz sprawia to ból. Czy stabilizator pomoże w zmniejszeniu bólu i zniweluje strzelanie?

0
TomQ-MAG

Witaj.
Stabilizator faktycznie może rozwiązać problem w trakcie treningu. Osobiście bym jednak zajął się problemem bardziej kompleksowo i namierzył skąd pojawia się niestabilność. Być może konieczne jest wsparcie struktur mięśniowych, których funkcja przekłada się na stabilizacje stawu. Tutaj by był mocno pomocny fizjoterapeuta.

0