Relacje rodziców z dziećmi są niezwykle istotne w życiu każdego z nas, niezależnie od roli, którą pełnimy w rodzinie. Z pewnością wyglądają one nieco inaczej niż wieki temu. Są nieco inne możliwości technologiczne, które pozwalają na stały kontakt, nawet jeśli trzeba żyć na odległość. Pozwala to na utrzymanie większej więzi i z pewnością poprawia samopoczucie emocjonalne obu stron.

Czy relacja rodzica z dzieckiem może wpłynąć również na zdrowie fizyczne dziecka?

W International Journal of Behavioural Nutrition and Physical Activity opublikowano badanie, w którym naukowcy z University of Guelph odkryli, że więź między rodzicem a dzieckiem, szczególnie między ojcem i synem, może mieć trwały wpływ na wagę i jakość snu wśród nastolatków i młodych dorosłych. To ciekawe spostrzeżenie, szczególnie że większość badań skupiała się zawsze bardziej na relacji tylko matki z dzieckiem.

W badaniu tym wzięło udział ponad 3700 kobiet i ponad 2600 mężczyzn w wieku od 14 do 24 lat. Zespół badawczy wziął pod uwagę wiele czynników mogących wpływać na relacje rodzic-dziecko, m.in. to czy każdy pełnił w rodzinie swoją rolę, czy była to rodzina dysfunkcyjna, jakie więzi emocjonalne łączyły jej członków itp. Dane uwzględniały także wagę każdego dziecka, zaburzenia odżywiania, spożywanie fast foodów i słodkich napojów w nadmiarze, czas oglądania telewizji, aktywność fizyczną i średni czas snu.

Około 80% wszystkich badanych pochodziło z dobrze funkcjonującej rodziny. Aż 60% młodych kobiet i 50% młodych mężczyzn zgłosiło dobre relacje z obojgiem rodziców. Co ciekawe, to w tych grupach rzadziej występowały zaburzenia odżywiania. Nastolatki i młodzi dorośli częściej też byli aktywni, bardziej dbali o sen nocny i rzadziej mieli nadwagę lub otyłość.

Czy to ojciec ma większy wpływ na wagę dziecka?

Okazuje się, że najsilniejszy związek z masą ciała miała relacja ojca z synem. Mechanizm ten jest bardzo ciekawy i istnieje wiele spekulacji na jego temat, jednak potrzeba więcej dokładniejszych badań, żeby zrozumieć to zjawisko. Zbadano także, jak na dziecko wpływa czas pracy rodzica. Uwzględniono rodziców pracujących na nocnych zmianach oraz tych, którzy to robią w standardowych godzinach od 9:00 do 17:00. Nikogo chyba nie zdziwi fakt, że rodzice pracujący w niekonwencjonalnych godzinach mają utrudniony kontakt ze swoimi dziećmi, co wpływa także na sposób ich wychowywania. Dzieci te częściej prowadzą niezdrowy tryb życia i wykazują przestępcze zachowania.

Wysoki poziom dysfunkcji w rodzinie może zakłócać rozwój zdrowych zachowań ze względu na ograniczoną zdolność rodzin do rozwijania nawyków związanych z jedzeniem, snem lub zachowaniami związanymi z aktywnością, co może prowadzić do nadmiernego przybierania na wadze. I nie chodzi tutaj o godziny pracy, ale bardziej o zaniedbywanie swoich ról, np. kiedy ojciec nie jest głową rodziny, nie otacza jej opieką albo matka, która bardziej niż wychowaniem dzieci, zajęta jest karierą zawodową i nigdy nie ma jej w domu.

Podsumowanie

Życie rodzinne wpływa na każdego z nas. Nic zatem dziwnego, że relacja rodzic-dziecko oddziałuje na potomstwo i może zaważyć na jego zdrowiu fizycznym oraz psychicznym. Poprawa umiejętności rodzicielskich i komunikacyjnych pomoże dziecku w radzeniu sobie ze stresem, presją otoczenia i przede wszystkim wzmocni relację z rodzicem. Wszystko to wpływa także na sposób odżywiania, ogólny styl życia, a także jakość snu.

Źródła:

https://ijbnpa.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12966-016-0393-7

Komentarze (1)
Gats 2

Ciekawy artykuł, tłumaczy wiele zjawisk wcześniej dla mnie niejasnych.

0