To normalne, że czasami pojawiają się dni, w których czujesz się do niczego. Jednak utrzymujący się taki stan przez dłuższy czas może mieć negatywny wpływ na każdy aspekt Twojego życia, od zdrowia fizycznego i samopoczucia emocjonalnego, aż po sposób, w jaki wykonujesz swoje codzienne obowiązki.

Czy jesteś zależny/a od emocji innych osób?

Poczucie własnej wartości jest bardzo ważne i pozwala na pewnego rodzaju samodzielność w życiu. Osoby, które mają je mocno zaniżone, są bardziej uzależnione od emocji innych osób. To, jak oceniają swoje działania, w dużej mierze zależy od reakcji innych. Niezależnie od tego, jak dobrze została wykonana robota. Ponadto są wobec siebie bardzo krytyczne, wręcz niesprawiedliwe. Często też żyją w poczuciu beznadziejności, wycofując się powoli z różnych życiowych sfer.

Czy jest jakaś szansa na odbudowę zgubionego poczucia własnej wartości? Oczywiście, że tak. Nie stanie się to jednak z dnia na dzień, ale przy odpowiednich strategiach można zrobić godne uwagi postępy. Jak zbudować poczucie własnej wartości?

Potwierdź na piśmie swoją wartość

Weź kartkę i długopis. Spisz wszystko, co robisz dobrze, nieważne czy są to drobiazgi, czy poważniejsze kwestie — liczy się wszystko. Może się okazać, że tak krążysz myślami wokół tego, co negatywne, że w ogóle nie zauważasz, ile potrafisz, ile rzeczy robisz dobrze i jak wartościową jesteś osobą.

Zmierz się z negatywnymi myślami

mężczyzna rozmyśla

Łatwo jest być dla siebie surowym po popełnieniu jakiegoś błędu, ale jeśli myślisz, że tylko Tobie się one zdarzają, to się mylisz. Każdy je popełnia, każdy ma potknięcia. Najgorsze co możesz zrobić, to skupić się w takiej sytuacji na biczowaniu samego siebie, a gwarantuję Ci, że znajdziesz przy okazji milion dodatkowych powodów, żeby się skrytykować.

Co robić, jeśli przydarzy Ci się potknięcie?

  • wybacz sobie i zrozum, że takie sytuacje w żaden sposób Cię nie definiują
  • zastanów się czego to doświadczenie Cię nauczyło
  • zapisz sobie to wydarzenie oraz swoje emocje i wróć do nich za jakiś czas — czy warto było się na siebie tak złościć?

Unikaj sytuacji, które mogą na Ciebie wpływać negatywnie

Pomyśl o chwilach, w których znacząco spada Twoje samopoczucie. Z kim wtedy byłeś? Gdzie byłeś? Co robiłeś? Dostrzeganie ludzi i sytuacji, które obniżają Twoje poczucie wartości, może pomóc Ci określić czego/kogo unikać.

Celebruj swoje sukcesy

Wyłapuj wszystkie sytuacje, kiedy coś Ci się udało i poszło po Twojej myśli. Pozwól sobie na bycie dumnym z siebie, a zobaczysz, jak mocno wpłynie to na Twoją samoocenę. Żeby nieco utrwalić te chwile, spisuj swoje wszystkie większe i mniejsze sukcesy i wracaj do nich zawsze, kiedy zwątpisz w siebie.

Rób rzeczy, które sprawiają Ci radość

radość trening siłownia

Postaw sobie za cel, że w czasie wolnym robisz to, co sprawia Ci przyjemność. Niech to będzie czytanie książek, spacer, trening na siłowni — coś, co naprawdę lubisz i co Cię uszczęśliwia. Możesz także rozważyć uczenie się czegoś nowego, co powiedzmy, zawsze chciałeś umieć. Nabywając nowych umiejętności, także jesteś w stanie podreperować swoje poczucie wartości.

Spędzaj czas z ludźmi, którzy Cię kochają

Nie ma nic lepszego niż otaczanie się kochającymi, wspierającymi ludźmi, którzy budują Twoją pewność siebie i sprawiają, że czujesz się akceptowany za to, kim jesteś.

Daj sobie czas

Pamiętaj, że zmiana toku myślenia i budowanie swojego poczucia wartości może chwilę potrwać. Pozwól sobie na małe, spokojne kroki, na stopniowe przezwyciężanie niepewności i budowanie swojego nowego JA. Nic się nie dzieje z dnia na dzień, więc bądź dla siebie miły podczas tego procesu.

Podsumowanie

Każdy z nas zmagał się kiedyś z obniżonym poczuciem własnej wartości. O ile jest to chwilowe i jesteś w stanie sobie szybko poradzić, to nic złego Ci nie grozi. Jeśli natomiast uczucie to towarzyszy Ci bardzo często i masz wrażenie, że postępuje, bo co chwilę ponosisz jakąś porażkę, wówczas czas wziąć się w garść i spróbować zmienić swoje podejście, sposób myślenia i zacząć nad sobą pracować. Powyższe wskazówki mogą Ci pomóc w spokojny, łagodny sposób przejść przez cały proces i odbudować poczucie własnej wartości.

Komentarze (0)