Naukowcy twierdzą, iż mamy do czynienia z kryzysem związanym z używaniem mediów społecznościowych przez nastolatków i dzieci. Półtora roku po tym, jak amerykański lekarz medycyny, chirurg generalny Vivek Murthy, zwrócił uwagę na narastające objawy depresji, lęku i myśli samobójczych wśród dzieci i młodzieży znaleziono prawdopodobną przyczynę zaburzeń psychicznych młodzieży. Kryzys zdrowotny może być spowodowany przez korzystanie z mediów społecznościowych. 

  1. Czy media społecznościowe są bezpieczne dla moich dzieci?
  2. Ryzyko zdrowotne
  3. Nienawiść i obniżone poczucie wartości 

Czy media społecznościowe są bezpieczne dla moich dzieci?

Najczęstsze pytanie, jakie zadają mi rodzice, brzmi: "Czy media społecznościowe są bezpieczne dla moich dzieci?". Odpowiedź brzmi: "Nie mamy wystarczających dowodów, aby stwierdzić, że są bezpieczne. Istnieje coraz więcej dowodów na to, że korzystanie z mediów społecznościowych może być szkodliwe dla zdrowia psychicznego młodych ludzi” – powiedział Murthy w niedawnym oświadczeniu.

media społecznościowe - dzieci i młodzież

Ryzyko zdrowotne

Według badań nastolatki biorące udział w ankiecie Uniwersytetu Michigan spędzały średnio 3,5 godziny dziennie w mediach społecznościowych w 2021 roku. Jeden na czterech nastolatków deklarował, że spędza na platformach 5 lub więcej godzin dziennie.

Polecamy również: Jakie suplementy może bezpiecznie brać trenujący nastolatek?

Badania opublikowane na łamach JAMA Psychiatry wykazały, że nastolatki, które spędzały więcej niż 3 godziny dziennie w mediach społecznościowych, były bardziej narażone na pogorszenie zdrowia psychicznego, występowanie depresji i objawów lękowych. I być może nie jest zaskoczeniem, że nadmierne korzystanie z mediów społecznościowych może powodować problemy z zasypianiem, długością i jakością snu.

Nienawiść i obniżone poczucie wartości 

media społecznościowe - dzieci i młodzież

Godziny spędzone na przewijaniu stron internetowych nie są jedynym problemem. Nastolatki i dzieci są narażone na szkodliwe wiadomości i zachowania, cybernękanie i treści propagujące nienawiść. Te ekspozycje wydają się zbierać żniwo wśród młodzieży.

Nie wiesz, jak zacząć? Skorzystaj z naszych poradników!

W ankiecie przeprowadzonej w 2022 roku przez Boston Children’s Hospital Digital Wellness Lab prawie połowa nastolatków stwierdziła, że media społecznościowe mają wpływ na poczucie własnej wartości i negatywne ocenianie swojego ciała. Dziewczęta wydają się szczególnie podatne na porównywanie się z innymi w mediach społecznościowych, co wiąże się z niezadowoleniem z własnego ciała, zaburzeniami odżywiania (anoreksja, bulimia) i objawami depresji.

Referencje:

  • Abbasi J. Surgeon General Sounds the Alarm on Social Media Use and Youth Mental Health Crisis. JAMA. Published online June 14, 2023. doi:10.1001/jama.2023.10262
Komentarze (1)
M-ka

Podobno polskie nastolatki mają szczególnie niską samoocenę i 60% chciałoby zmienić coś w swoim wyglądzie (wg jakiegoś sondażu firmy Dove).

0