Depresja jest złożonym stanem zdrowia psychicznego, który powoduje obniżenie nastroju, ciągłe uczucie smutku i beznadziejności. Jej objawy mogą być przejściowym doświadczeniem w odpowiedzi na jakieś wydarzenie lub traumę, ale zazwyczaj trwają dużo dłużej. Skutki depresji dotyczą nie tylko zdrowia psychicznego, ale mogą również wpływać na zdrowie fizyczne.

Jakie są objawy depresji?

  • Uczucie przygnębienia, smutku, pustki
  • Problemy ze snem lub jego nadmiar
  • Pobudzenie fizyczne lub uczucie zmęczenia
  • Poczucie winy
  • Uczucie beznadziei
  • Problemy z koncentracją i podejmowaniem decyzji
  • Myśli samobójcze.

Wyżej wymienione objawy związane są z naszym samopoczuciem, emocjami, mówiąc w skrócie z psychiką. Depresja jednak wpływa także na nasze zdrowie fizyczne.

Fizyczne objawy depresji

depresja

Przyrost lub utrata masy ciała

Osoby z depresją mogą odczuwać zmiany apetytu. Wiele osób nie jest w stanie jeść w okresach smutku, a inne wręcz przeciwnie — zajadają problemy. Zarówno niedowaga, jak i nadwaga mogą mieć wiele dalszych konsekwencji zdrowotnych.

Chroniczny ból

Osoby z depresją mogą odczuwać różnego rodzaju bóle, w tym bóle mięśni, stawów, tkliwość piersi, bóle głowy. Jeśli przed wystąpieniem objawów depresji dana osoba cierpiała na pewien rodzaj przewlekłego bólu, wówczas wraz z pojawieniem się choroby bóle te mogą się nasilić.

Stany zapalne w organizmie

Depresja jest mocno związana ze stresem, a ten z kolei powoduje stany zapalne, wpływając niekorzystnie na układ odpornościowy. Osoby z depresją są bardziej narażone na IBS (zespół jelita drażliwego), zapalenie stawów i cukrzycę typu 2. Nie do końca jest jednak jasne, czy stany te powoduje depresja, czy po prostu osoby mające predyspozycje do wymienionych problemów są bardziej podatne na depresję.

Problemy z sercem

Depresja powoduje utratę motywacji do dbania o siebie. Wiele osób unika wychodzenia z domu, nie dba o dietę, aktywność fizyczną. Konsekwencje tego mogą mieć różny skutek. Okazuje się, że wiele osób z depresją ma problemy z sercem, np. Niewydolność serca czy chorobę wieńcową.

Zaburzenia snu

Osoba cierpiąca na depresję może mieć także problemy ze snem. Często jest to bezsenność, która prowadzi do wyczerpania, co jeszcze bardziej utrudnia podjęcie walki o swoje zdrowie i zwiększa poczucie beznadziejności. Zdarza się także, że osoba z depresją jest bardzo, bardzo senna i śpi przy byle okazji. Brak energii do życia powoduje, że ciągle śpi.

Obniżone libido

U niektórych osób z depresją gwałtownie spada libido. Mogą mieć one problem z podnieceniem, osiąganiem orgazmów i czerpaniem jakiejkolwiek przyjemności z seksu.

Nasilenie się chorób przewlekłych

Jako że depresja jest silnie powiązana ze stresem, a stres ze stanami zapalnymi, wówczas osoby, które już wcześniej żyły z chorobami przewlekłymi, mogą doświadczyć ich nasilenia. Może się także zdarzyć, że depresja i stres spowodują rozwój jakiejś choroby, na którą dana osoba była podatna, ale nie doświadczała jeszcze jej objawów.

Problemy żołądkowo-jelitowe

Bardzo często zgłaszane są też problemy żołądkowe lub trawienne, takie jak biegunka, zaparcia, nudności itp. Zdarzają się także choroby przewlekłe, w tym IBS (zespół jelita drażliwego).

Podsumowanie

Depresja to ciężka choroba, która niesie za sobą zarówno skutki psychiczne, jak i fizyczne. Pocieszające jest to, że jest ona uleczalna, ale konieczna jest terapia, często także leki i, co najważniejsze, wsparcie najbliższych.

Komentarze (0)