Istnieje wiele czynników, które mogą wydłużyć Twoje życie oraz takich, które mogą przyczynić się do jego skrócenia. Do ciekawych i zaskakujących wniosków doszli hiszpańscy naukowcy po przeprowadzeniu badania na ponad 1600 osobach, w jednej z madryckich dzielnic.

Badanie przeprowadzono w latach 1993-2008. W momencie rozpoczęcia badania wszyscy uczestnicy mieli ukończone minimum 65 lat. Podczas badania kontrolowano m.in. relacje z dziećmi i partnerami.

Naukowcy zauważyli, że badani, którzy informowali o złych relacjach ze swoim potomstwem, byli narażeni na wyższe ryzyko śmierci w porównaniu do uczestników, których relacje z dziećmi były zadowalające. Wysunięto też śmiałą tezę, że dziecko, które z jakichkolwiek powodów nadal potrzebuje pomocy rodziców, było czynnikiem przedłużającym życie rodzica.

Poczucie „bycia nadal niezbędnym” może zwiększyć szansę doczekania późnej starości nawet o 30%.

Jeśli popełniłeś “błąd”, wychowując swoje dzieci tak, aby były samowystarczalne to wiedz, że nadal nie wszystko stracone. Rzucenie palenia oraz aktywność fizyczna są jeszcze bardziej skuteczne w tej kwestii.  

Najlepsze co możesz zrobić, to udać się ze swoim dorosłym potomstwem na zajęcia fitness!

Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19765301/

Komentarze (0)