Znasz to uczucie radości i spełnienia pojawiające się np. po satysfakcjonującym treningu czy dobrym seksie? To uczucie pojawia się w naszym ciele dzięki endorfinom wytwarzanym w mózgu. W zależności od osoby i stylu życia produkcja endorfin w organizmie jest różna. Zbyt mała ilość wytwarzanych "hormonów szczęścia" może prowadzić do depresji i problemów zdrowotnych.

Czym są endorfiny?

Endorfiny to związki chemiczne wytwarzane przez mózg, których zadaniem jest zwiększenie uczucia przyjemności, dobrego samopoczucia oraz zmniejszenie bólu i dyskomfortu. Produkcja endorfin jest efektem ochronnym pozwalającym poradzić sobie w sytuacjach stresowych i zagrażających życiu. 

Poza tym endorfiny niosą ze sobą wiele pozytywnych skutków dla zdrowia:

  • łagodzą depresję i lęki
  • poprawiają samoocenę
  • wzmacniają układ odpornościowy
  • łagodzą ból

Codzienny stres, przepracowanie i brak czasu dla siebie może osłabić produkcję endorfin, doprowadzając do pogorszenia nastroju i zdrowia. Jak w naturalny sposób pobudzić produkcję endorfin i cieszyć się dobrym samopoczuciem i pozytywną energią każdego dnia?

Ćwicz

Badania pokazują, że ćwiczenia fizyczne zwiększają produkcję endorfin w naszym mózgu, dlatego ruszaj się każdego dnia! Trening wzmacniający, bieganie, a nawet spacer mogą podnieść ilość wytwarzanych endorfin i poprawić Twoje samopoczucie.

Uprawiaj sex

Podczas stosunku nasze ciało również uwalnia endorfiny. Sex pobudza produkcję endorfin nie tylko ze względu na fizyczność, ale także zbliża Cię z drugą osobą, tworząc więź i uczucie przynależności, które także pozytywnie wpływa na uwalnianie endorfin.

szczęście endorfiny

Słuchaj muzyki

Wyłącz tv i odpal swoją ulubioną playlistę! Badania pokazują, że muzyka może poprawić samopoczucie i podnieść poziom wytwarzanych endorfin.

Medytuj

Relaks i odprężenie podczas medytacji mogą zmniejszyć markery stresu i zwiększyć uwalnianie endorfin, zostawiając medytującego z uczuciem spokoju i zadowolenia.

Jedz pikantne potrawy

Badania pokazują, że dania z dodatkiem pikantnych papryczek, które wywołują palenie w jamie ustnej, mogą prowadzić do wzrostu poziomu endorfin.

Śmiej się

Wiele badań potwierdza pozytywny wpływ śmiechu na produkcję endorfin w mózgu. Oglądaj komedie, śmiej się z przyjaciółmi i wygłupiaj się jak najczęściej!

Komentarze (0)