Endorfiny to związki neurochemiczne, których  uwalnianie przez organizm  poprawia nasze samopoczucie. Wytwarzane przez przysadkę mózgową i centralny układ nerwowy endorfiny, należą do grupy hormonów peptydowych, które są uwalniane w odpowiedzi na stres, ból oraz czynności, takie jak ćwiczenia, jedzenie lub seks.

Endorfiny działają na receptory w mózgu, poprawiając ogólne samopoczucie, zwiększając uczucie przyjemności i minimalizując ból.  Zwiększona ilość endorfin w rzeczywistości powoduje intensywniejszą produkcję dopaminy, co jeszcze bardziej pomaga wzmocnić  uczucie szczęścia. W przeciwieństwie do endorfin dopamina jest neuroprzekaźnikiem syntetyzowanym z tyrozyny, która jest aminokwasem w mózgu. Dopamina nie tylko poprawia nastrój, ale także wspomaga współczulny układ nerwowy i poprawia ruch ciała.

endorfiny nastrój

Endorfiny i ich funkcja

Funkcjonowanie endorfin nie jest jeszcze do końca jasne. Wiadomo, że są związane m.in. z czynnościami, które sprawiają, że czujemy się dobrze. Ciąża też powoduje wzrost poziomu endorfin, aby złagodzić ból i dyskomfort. Pomagają nam one funkcjonować, nawet gdy jesteśmy kontuzjowani lub zestresowani. A ponieważ pragniemy przyjemności, nadal wykonujemy czynności, które dają nam ten słodki "endorfinowy haj".

Pomoc w objawach depresji

Sporo ludzi doświadcza depresji w różnych momentach swojego życia. Ważne jest, by znaleźć sposoby, jak sobie z nią radzić. Nie jest tajemnicą, że ćwiczenia fizyczne to świetny sposób na zwalczanie objawów nie tylko depresji, ale również stresu i niepokoju. Jeśli chodzi o same endorfiny, potrzebne są dalsze badania, aby w pełni zrozumieć, jaki mają na to  wpływ.

Zwiększenie poczucia własnej wartości

Wysoki poziom szczęścia sprawia, że czujesz się dobrze, co może zwiększyć Twoją pewność siebie i poczucie własnej wartości. Z pewnością mają na to wpływ właśnie endorfiny. Wystarczy spojrzeć na osoby, które są regularnie aktywne. Z daleka widać, że są pewne siebie i zadowolone z życia, a te, które początkowo wolały schować się w cieniu, z treningu na trening czują się coraz lepiej.

Wspomaganie odchudzania

Endorfiny wraz z innymi hormonami mogą pomóc w zarządzaniu apetytem. Kiedy mamy dobre samopoczucie, wówczas łatwiej nam kontrolować nasze zachcianki.

Łagodzenie bólu porodowego

Poród kojarzy się z dużym wysiłkiem oraz bólem. Choć mówi się o cudzie narodzin, to jednak wiele kobiet się go obawia. Okazuje się, że wyższy poziom endorfin może złagodzić ból związany z porodem. Jest to jednak jedno z kolejnych zagadnień, które także wymaga większej ilości badań.

Jak można zwiększyć poziom endorfin?

Nie musisz ćwiczyć 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu, aby utrzymać wysoki ich poziom. Istnieje wiele innych sposobów np.:

  • udział w relaksującej sesji jogi lub medytacji
  • korzystanie ze swojej kreatywności poprzez np. taniec, muzykę i inne
  • kojący relaks w saunie lub jacuzzi
  • zdrowa i zbilansowana dieta
  • delektowanie się posiłkiem
  • wykonywanie  swojej ulubionej czynności
  • poświęcanie czasu na hobby
  • duża ilość śmiechu.

Podsumowanie

Endorfiny to związki neurochemiczne, które wywołują ogólne uczucie przyjemności. Chociaż pełny zakres tego, co robią, pozostaje tajemnicą, wysoki poziom endorfin wiąże się głównie z pozytywnymi skutkami. Z drugiej strony niski poziom endorfin może przyczyniać się do stanów takich jak depresja, ale nadal potrzebujemy na ten temat większej ilości  informacji Istnieje wiele sposobów, aby w naturalny sposób zwiększyć wydzielanie endorfin, na przykład ćwiczenia, śmiech, udział w twórczej aktywności lub uprawianie jogi.

Komentarze (0)