Nieważne, czy mieszkamy w wielkim domu z ogrodem, czy w malutkim mieszkaniu. To zawsze nasza osobista przestrzeń, w której mamy się  czuć bezpiecznie i komfortowo. Okazuje się, że to, jak urządzamy nasz dom, może mieć wpływ na nasze emocje i samopoczucie.

Z pewnością słyszałeś o chińskim Feng Shui lub o indyjskim Vastu Shastra. Te starożytne praktyki planowania przestrzeni mają związek z projektowaniem wnętrz i emocjami. Wraz z rozwojem neuronauki naukowcy przeprowadzają wiele badań, które potwierdzają zdolność elementów wystroju wnętrz do wywoływania pozytywnej lub negatywnej reakcji emocjonalnej u ludzi.

Jak sprawić, żeby czuć się lepiej w swoim domu?

Wygląd naszego domu wpływa na nasze emocje. Wystrój, oświetlenie, rośliny oraz kolory mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie i mogą przyczynić się do produktywności, mogą zmniejszyć niepokój i wpłynąć na poczucie szczęścia. Nie musisz wydawać fortuny na projektowanie swojego wnętrza. Wystarczy kilka z poniższych rad, aby sprawić, że wystrój mieszkania będzie miał lepszy wpływ na Twoje samopoczucie, sprawiając, że każda chwila w domu będzie pełna spokoju i harmonii.

Pozbądź się bałaganu

Po pierwsze pozbądź się bałaganu. Bałagan jest wrogiem spokoju. Nie kolekcjonuj zbędnych rzeczy, a jeśli nie używasz czegoś od dłuższego czasu, z pewnością już tego nie potrzebujesz. Czysta, schludna przestrzeń wprowadzi poczucie kontroli i zmniejszy niepokój.

Wpuść więcej światła

Światło słoneczne poprawia nastrój. Odśwież swój dom nowymi, lekkimi zasłonami, wpuszczając więcej słońca na co dzień. Jeśli masz małe, ciemne mieszkanie, pomyśl nad dodaniem luster,  odbijających światło. Wieczorami postaw na ciepłe światło i świece.


Rośliny

Rośliny wprowadzają wiele korzyści dla naszego samopoczucia. Choć panuje moda na sztuczne rośliny, staraj się jej nie ulegać. Żywe rośliny wprowadzają do domu dobrą energię, spokój i pozwalają nam lepiej oddychać.  

Dekoracje

Pamiętaj o dekoracji wnętrza. Nie musisz inwestować w drogocenne ozdoby. Piękny wazon z kwiatami na stole zawsze doda pogody i świeżości Twoim wnętrzom, a oryginalny obraz na ścianie doda stylu i kreatywności w Twoim domu.

Kolory

Kolory mają duży wpływ na nasze emocje. Czy ściany Twojego domu sprawiają, że czujesz się spokojny, czy raczej budzą w Tobie niepokój? Jasne barwy przepełniają nas uczuciem spokoju i lekkości.

Podsumowując

Wszyscy chcemy czuć się dobrze w swoich czterech kątach. Nie liczy się wielkość Twojego domu, ale to, jak się w nim czujesz. Kilka prostych zmian w aranżacji wnętrza pozwoli Ci poczuć się lepiej.

Komentarze (0)