Stres to stan, kiedy czujesz się niespokojny z jakiegoś powodu. Może być wywołany trudną sytuacją życiową, materialną, zbliżającym się wydarzeniem, np. wystąpieniem publicznym, egzaminem itp. Stres, jaki odczuwa nasz organizm, może także być wynikiem nieodpowiedniej ilości snu, nadmiernego wysiłku fizycznego lub ubogiej diety. Wiadomo jest, że wpływa on mocno na nasz organizm, w tym także na żołądek i jelita. Czy zdarzyło Ci się kiedykolwiek podczas stresujących wydarzeń częściej bywać w toalecie? Z pewnością nie jesteś jedyny. Kiedy się stresujesz, możesz zauważyć, że częściej musisz oddawać mocz, pojawiają się biegunki, lub wręcz przeciwnie — dopadają Cię zaparcia.

 1. Jaki jest związek między stresem a biegunką?
 2. Jakie są inne reakcje organizmu na stres?
 3. Jak sobie radzić z reakcjami organizmu?

Jaki jest związek między stresem a biegunką?

Jedno z najbardziej znanych badań na ten temat zostało przeprowadzone przez Almy'ego i Tulina pod koniec lat 40. XX wieku. Lekarze użyli specjalnych przyrządów, aby zmierzyć skurcz okrężnicy w sytuacjach stresowych. Odkryli to, co wiele zestresowanych osób już wie i zna: że sytuacje stresowe mogą prowadzić do skurczów jelit, a to może prowadzić do biegunki.

kobieta stres ból brzucha

Na szczęście postęp w badaniach i technologii oznacza, że lekarze mogą z większą dokładnością określić, w jaki sposób mózg wpływa na jelita. Naukowcy odkryli, że żołądek i jelita mają coś, co można uznać za ich własny układ nerwowy, tzw. jelitowy układ nerwowy. Reaguje on na hormony stresu uwalniane przez organizm. Powodują one szybszy ruch w jelicie grubym, co może powodować biegunkę.

Jak łatwo się domyślić, dużo więcej problemów mogą mieć osoby z zespołem jelita drażliwego (IBS) i innymi zapalnymi chorobami jelit (np. choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego). Ich okrężnica jest dużo bardziej podatna na czynniki zewnętrzne, w tym także na stres. Jelita tych osób reagują dużo szybciej niż u pozostałych, zdrowych.

Jakie są inne reakcje organizmu na stres?

Stres na każdego może działać inaczej. Jest naprawdę mnóstwo fizycznych reakcji naszego organizmu, np.:

 • utrata apetytu
 • trudności z zasypianiem, bezsenność
 • uczucie zmęczenia
 • osłabiony układ odpornościowy
 • brak energii i motywacji do działania
 • spadek masy ciała

Ponadto stres przewlekły może nieść za sobą dużo poważniejsze skutki m.in.:

 • wysokie ciśnienie krwi
 • choroby serca
 • cukrzycę

U osób obciążonych genetycznie może także przyczynić się do rozwoju chorób autoimmunologicznych, np. łuszczycy.

Jak sobie radzić z reakcjami organizmu?

Poza eliminacją produktów podrażniających układ pokarmowy tj. produktów mlecznych, napojów gazowanych, z kofeiną, produktów wysokoprzetworzonych, warto rozważyć naukę rozpoznawania swoich stresorów.

Jeśli wiesz, co może spowodować u Ciebie stres, możesz nauczyć się reagować na te czynniki. Albo je wówczas wyeliminujesz, albo nauczysz się nieco inaczej z nimi radzić. To bardzo ważne. Gdy jesteś na coś przygotowany, wówczas masz większe pole do popisu. A jeżeli życie zbyt mocno Cię przytłacza i wiesz, że sam nie dasz rady, wówczas zwróć się o pomoc do specjalisty — nie ma w tym nic złego. Im szybciej to zrobisz, tym lepiej, ponieważ długotrwały stres może przynieść znacznie poważniejsze skutki niż biegunka.

Źródło: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20238757

Komentarze (0)