W świecie, który nie przestaje "mówić", cisza jest rzadkim, ale i cennym darem. Jest to forma dbania o siebie, o swoje zdrowie psychiczne i dobry nastrój, ale bardzo często spychana na dalszy plan. Wielu z nas być może nie myśli o tym, żeby posiedzieć w ciszy, a tym bardziej nie zdaje sobie sprawy, ile daje nam ona dobrego. 

  1. Cisza pomaga zmniejszyć stres
  2. Cisza może zmniejszyć napięcie mięśni
  3. Cisza może poprawić funkcje poznawcze
  4. Cisza może pomóc w podejmowaniu decyzji
  5. Cisza pomaga się skoncentrować
  6. Cisza może pomóc Twojemu ciału się zrelaksować
  7. Cisza może pomóc Ci lepiej słuchać
  8. Podsumowanie

Cisza to forma odpoczynku, "ładowania baterii" i sposób na przygotowanie do stawienia czoła różnym wyzwaniom. Jeśli wydaje Ci się, że cisza to po prostu brak dźwięków i nic więcej, to czytaj dalej, a dowiesz się, że przynosi nam ona wiele dobrego.

Cisza pomaga zmniejszyć stres

Twój mózg cały czas pracuje, przetwarza informacje, podejmuje decyzje, myśli o przeszłości i przyszłości, planuje, martwi się i wyobraża sobie różne rzeczy. Ponadto w tym szybko zmieniającym się świecie powszechna jest wielozadaniowość, która w dłuższej perspektywie może zmniejszyć naszą produktywność, a co za tym idzie zwiększyć stres.

cisza

Co to ma wspólnego z hałasem?

Wszystkie te informacje w jakiś sposób do nas docierają. Mamy różne zmysły, zatem pobieramy informacje za pomocą dotyku, wzroku, czy właśnie słuchu. Kiedy jesteśmy zbyt "przebodźcowani", wówczas ciężko nam się skupić. Pobyt w ciszy pozwala na uspokojenie myśli, wręcz wyłączenie się z nich na jakiś czas i zredukować stres.

Połączyć ciszę z ćwiczeniami oddechowymi

Spowolni to Twoje tętno i obniży ciśnienie krwi, o jest dobrodziejstwem dla zdrowia psychicznego i fizycznego. Na oczyszczenie umysłu pomaga także spacer na świeżym powietrzu przy dźwiękach natury. Być może nie jest to całkowita cisza, ale jest to z pewnością coś bardziej kojącego niż miejski czy biurowy gwar.

Polecamy również: Najlepsze preparaty na stres - jakie suplementy wybrać?

Cisza może zmniejszyć napięcie mięśni

Według Cleveland Clinic cisza może zmniejszyć napięcie mięśni. Ciągły hałas i zanieczyszczenie hałasem powodują, że ludzie nieświadomie napinają mięśnie, tworząc napięcia w newralgicznych miejscach np. w okolicach karku. Cisza i uważność pomagają je złagodzić. Można powiedzieć, że jest to także połączenie ze stresem.

Kiedy się stresujemy (a nadmierny hałas i natłok dźwięków jest stresujący), wówczas spina się nasze ciało, co w konsekwencji może prowadzić do różnych dolegliwości bólowych. Cisza to forma relaksu, więc pomaga się rozluźnić naszym mięśniom.

Cisza może poprawić funkcje poznawcze

Cisza jest narzędziem koncentracji, jasności umysłu i podejmowania decyzji. Jeśli jesteś nieustannie bombardowany dźwiękami telefonu komórkowego lub telewizora oraz hałasem innych osób w domu, lub biurze, możesz mieć trudności ze skupieniem się na rzeczach innych niż hałas i rozmowy.

Badanie na myszach wykazało nawet, że spędzanie dwóch godzin dziennie w cichym miejscu przyspiesza wzrost nowych komórek mózgowych w hipokampie, części mózgu, zaangażowanej w pamięć, uczenie się i emocje. Cisza może pomóc jaśniej myśleć i wyłapywać istotne informacje czy bodźce z otoczenia.

Cisza może pomóc w podejmowaniu decyzji

Wygląda na to, że ta cisza, to coś niesamowitego. Nie, to zwykła cisza, odpoczynek od nadmiaru dźwięków. Jednak prawdą jest, że pomaga ona w wielu kwestiach. Kolejną z nich jest większa łatwość w podejmowaniu decyzji.

Wiele osób nie radzi sobie z tym, kiedy z każdej strony napływają jakieś dźwięki. Kiedy musisz podjąć decyzję, potrzebujesz spokoju, by móc się skoncentrować. Jeśli poświęcisz trochę czasu na "samotność" ze swoimi myślami, wówczas lepiej Ci się będzie myślało o dostępnych opcjach i wybierz, tę właściwą.

Cisza pomaga się skoncentrować

cisza

Kiedy próbujesz się skupić na jakimś zadaniu, wówczas cisza może być Twoim najlepszym przyjacielem. Będąc w środku hałasu, ciężko jest uniknąć rozproszenia i skupić się na swoich zadaniach. Czasami jest to nie do uniknięcia, np. w pracy, kiedy w jednym pomieszczeniu siedzi bardzo dużo ludzi.

Jednak nawet wtedy, warto spróbować poszukać cichego miejsca i spróbować się w nim wyciszyć, a później wrócić do swoich czynności. Takie odświeżenie umysłu może naprawdę bardzo pomóc.

Polecamy również: Otyłość a stres: Czy jestem gruba przez stres?

Cisza może pomóc Twojemu ciału się zrelaksować

Co przychodzi Ci do głowy, kiedy mówisz lub słyszysz słowo "relaks"? Może jest to przebywanie w wannie z hydromasażem, a może leżenie na łące, na kocu z książką w ręce? A może jest to kieliszek wina i dobry film, czy jakiś rodzaj wysiłku fizycznego? No właśnie, wszystko to może być jakąś formą relaksu — czy to fizycznego, czy psychicznego.

Trening czyni mistrza

Relaks może być trudny do osiągnięcia, ale jak to się mówi — trening czyni mistrza. Jeśli masz kłopot, by osiągnąć ten stan odpoczynku, musisz zacząć od szukania czynnika, który Ci w tym pomoże. Jednym z nich jest cisza w otoczeniu. Jeśli ją połączysz z medytacją i ćwiczeniami oddechowymi, wówczas jeszcze lepiej wpłyniesz na swoje zdrowie psychiczne.

Cisza może pomóc Ci lepiej słuchać

Słuchanie jest ważną umiejętnością komunikacyjną, a czasami jesteśmy tak zajęci produkcją słów, że zapominamy o milczeniu i słuchaniu. Im bardziej zwracasz uwagę na to, co ludzie wokół ciebie mówią i robią, tym bardziej prawdopodobne jest, że codziennie zauważysz coś nowego lub interesującego. Słuchanie poprawia również empatię, ponieważ pozwala zobaczyć rzeczy z perspektywy innej osoby i zrozumieć, jak ktoś inny może się czuć.

Podsumowanie

Cisza daje refleksję, jasność umysłu i relaks. Cisza jest złotem, która może znacząco poprawić Twoje samopoczucie, zatem znajdź w swoim codziennym biegu trochę czasu, na wyłączenie się na wszelkiego rodzaju dźwięki i po prostu odpocznij. Z większą świeżością wrócisz wówczas do pracy.

Komentarze (0)