Migrena dotyka co najmniej miliona Polaków i jest najczęstszą dolegliwością układu nerwowego. Czynniki wpływające lub wywołujące tę przypadłość mogą być różne u poszczególnych osób, jednak niezwykle częstą przyczyną występowania migreny jest stres.

Wiele badań poświęconych medytacji potwierdza, że ta praktyka może być skuteczna w łagodzeniu bólów głowy. Badanie opublikowane w czasopiśmie Psychosomatic Medicine wykazało, że osoby medytujące regularnie odczuwają mniejszy ból migrenowy oraz potrafią złagodzić ból głowy dzięki medytacji.

migrena

Jak medytacja wpływa na mózg?

Naukowcy wciąż próbują dowiedzieć się więcej o tym, co dzieje się w ciele podczas medytacji. Z obecnych badań wynika, że medytacja wpływa na układ nerwowy i może hamować czynniki odpowiedzialne za stres. Badania mózgu metodą rezonansu magnetycznego wykazały, że w wyniku medytacji zwiększa się objętość istoty szarej w naszym mózgu, która odpowiada za reakcje emocjonalne, samoregulację i rozwiązywanie problemów. Szczególne zmiany występują w rejonach mózgu odpowiedzialnych za emocje, planowanie, pamięć, percepcję i podejmowanie decyzji. Zwiększenie objętości istoty szarej w pniu mózgu łagodzi migreny oraz zmniejsza częstotliwość jej występowania. Medytacja, jako forma ćwiczeń świadomościowych, pomaga w redukcji stresu oraz w radzeniu sobie ze stresorami. Medytując regularnie, jesteśmy w stanie zmienić objętość istoty szarej w mózgu oraz lepiej kontrolować sieć czołowo-ciemieniową. To przyczynia się do aktywacji funkcji wykonawczych, poprawia samoświadomość, a także zmniejsza aktywność obszarów związanych z emocjami, przez co stajemy się spokojniejsi i bardziej zrelaksowani.

Podsumowując

Wciąż potrzeba więcej badań mózgu, aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób medytacja może być pomocna w zmniejszaniu stresu oraz łagodzeniu migreny. Medytacja nie może Ci zaszkodzić, a może poprawić Twoje samopoczucie. Wybierz odpowiednią dla siebie technikę medytacji, pamiętając, że większość form medytacji jest podobna i możesz je dostosować do własnych potrzeb i preferencji. Najlepiej medytować w pozycji siedzącej lub leżącej, ważne, żeby utrzymać prosty kręgosłup.

Źródła: https://americanmigrainefoundation.org/resource-library/migraine-meditation/ http://www.czytelniamedyczna.pl/511,migrena-obecny-stan-wiedzy.html

Komentarze (0)