Migrena dotyka co najmniej miliona Polaków i jest najczęstszą dolegliwością układu nerwowego. Czynniki wpływające lub wywołujące tę przypadłość mogą być różne u poszczególnych osób, jednak niezwykle częstą przyczyną występowania migreny jest stres.
To nie tylko fantazja
Wiele badań poświęconych medytacji potwierdza, że ta praktyka może być skuteczna w łagodzeniu bólów głowy. Badanie opublikowane w czasopiśmie Psychosomatic Medicine wykazało, że osoby medytujące regularnie odczuwają mniejszy ból migrenowy oraz potrafią złagodzić ból głowy dzięki medytacji.
Jak medytacja wpływa na mózg?
Naukowcy wciąż próbują dowiedzieć się więcej o tym, co dzieje się w ciele podczas medytacji. Z obecnych badań wynika, że medytacja wpływa na układ nerwowy i może hamować czynniki odpowiedzialne za stres. Badania mózgu metodą rezonansu magnetycznego wykazały, że w wyniku medytacji zwiększa się objętość istoty szarej w naszym mózgu, która odpowiada za reakcje emocjonalne, samoregulację i rozwiązywanie problemów.
Szczególne zmiany występują w rejonach mózgu odpowiedzialnych za emocje, planowanie, pamięć, percepcję i podejmowanie decyzji. Zwiększenie objętości istoty szarej w pniu mózgu łagodzi migreny oraz zmniejsza częstotliwość jej występowania. Medytacja jako forma ćwiczeń świadomościowych, pomaga w redukcji stresu oraz w radzeniu sobie ze stresorami.
Medytując regularnie, jesteśmy w stanie zmienić objętość istoty szarej w mózgu oraz lepiej kontrolować sieć czołowo-ciemieniową. To przyczynia się do aktywacji funkcji wykonawczych, poprawia samoświadomość, a także zmniejsza aktywność obszarów związanych z emocjami, przez co stajemy się spokojniejsi i bardziej zrelaksowani.
Podsumowanie
Wciąż potrzeba więcej badań mózgu, aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób medytacja może być pomocna w zmniejszaniu stresu oraz łagodzeniu migreny. Medytacja nie może Ci zaszkodzić, a może poprawić Twoje samopoczucie. Wybierz odpowiednią dla siebie technikę medytacji, pamiętając, że większość form medytacji jest podobna i możesz je dostosować do własnych potrzeb i preferencji. Najlepiej medytować w pozycji siedzącej lub leżącej, ważne, żeby utrzymać prosty kręgosłup.
Źródła:
https://americanmigrainefoundation.org/resource-library/migraine-meditation/ http://www.czytelniamedyczna.pl/511,migrena-obecny-stan-wiedzy.html