Tak często się mówi o zdrowym stylu życia, prawidłowej diecie, regularnej aktywności, że można by pomyśleć, że większość naszego społeczeństwa uważa to za coś normalnego i stosuje podstawowe zasady zdrowego stylu życia. A jak jest w rzeczywistości? Z pewnością zależy to od wielu czynników, ale niedawne badanie przeprowadzone przez Oregon State University pokazuje, że nie jest wcale  tak kolorowo.

Jakie są kryteria, które definiują zdrowy styl życia?

Na zdrowy styl życia składa się wiele czynników, jednak żeby móc przeprowadzić rzeczowe obserwacje, naukowcy opracowali cztery kryteria i nawyki zdrowotne, które są zalecane, aby zachować zdrowe serce i zmaksymalizować zdrowie. Oto one:

  • bycie niepalącym
  • posiadanie zdrowego procentu tkanki tłuszczowej
  • regularna aktywność fizyczna, min. 150 minut ćwiczeń tygodniowo
  • przestrzeganie zdrowej, zbilansowanej diety

aktywność fizyczna

Naukowcy zbadali nawyki stylu życia 4745 osób, które wzięły udział w większym badaniu zwanym National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES). W przeciwieństwie do większości badań wykorzystujących kwestionariusze dotyczące jedzenia i aktywności, naukowcy faktycznie zmierzyli procent tkanki tłuszczowej u uczestników i udokumentowali, ile ćwiczeń wykonywali tygodniowo, prosząc ich o noszenie akcelerometru. Przeprowadzono nawet badania krwi, aby upewnić się, że uczestnicy nie mają we krwi produktów rozpadu spowodowanych paleniem. Naukowcy zmierzyli również różne biomarkery sugerujące zdrowie układu krążenia, takie jak poziom cukru we krwi, poziom lipidów i ciśnienie krwi.

Jakie były wyniki?

Sporo ludzi spełniło jedno lub dwa z czterech kryteriów, a tylko 2,7% spełniło wszystkie cztery. Jak się okazało, najczęstszym problemem było utrzymanie zdrowego poziomu tkanki tłuszczowej. Najwięcej osób nie paliło lub rzuciło palenie, a jeśli chodzi o bycie aktywnym i stosowanie zdrowej diety, to zdecydowanie częściej lepiej wychodziło to pierwsze. Wykazano również, że panowie są bardziej aktywni od kobiet, ale to kobiety częściej pilnują zdrowej diety.


Podsumowanie

Tyle się mówi o zdrowej diecie, regularnej aktywności, że można by założyć, że nasze społeczeństwo nie ma z tym problemu. Okazuje się, że wcale nie jest tak kolorowo. Wielu z nas wciąż nie może osiągnąć zdrowego poziomu tkanki tłuszczowej albo nie do końca trzyma się zdrowej diety czy regularnej aktywności. 

Źródła

https://www.webmd.com/healthy-aging/news/20090529/healthy-living-still-eludes-americans#1 

https://corneliabeierblog.com/2016/11/17/harvard-health-publications-why-its-hard-to-change-unhealthy-behavior-and-why-you-should-keep-trying/amp/

Komentarze (0)