Planując świętowanie Nowego Roku, poza dobrą zabawą warto mieć na uwadze bezpieczeństwo. Dotyczy to zarówno tego, co się spożywa, jak i tego, z kim się przebywa. Jeżeli dokona się złych wyborów żywieniowych, które doprowadzą do utraty świadomości, zaufane towarzystwo jest kluczowe dla zachowania bezpieczeństwa. Warto jednak nigdy nie doprowadzać do intensywnego upicia, gdyż nawet jeden taki incydent może zaszkodzić organom wewnętrznym.

  1. Nie pij na pusty żołądek
  2. Wybieraj odpowiednie pokarmy
  3. Regularnie się nawadniaj
  4. Nie bierz tych leków

Nie pij na pusty żołądek

Wskazówka dotycząca niepicia na pusty żołądek ma znaczenie nie tylko z punktu widzenia zdrowia przewodu pokarmowego i stanu mikrobioty jelitowej. Chodzi tutaj również o to, że będąc na czczo przez dłuższy czas, dochodzi do stopniowego podniesienia poziomu kortyzolu i noradrenaliny w organizmie, co w połączeniu z alkoholem może poskutkować szybszą utratą kontroli nad sobą oraz dziwnymi z punktu widzenia społecznego zachowaniami, złym samopoczuciem i w ostatecznym rozrachunku kacem moralnym.

alkohol

Wybieraj odpowiednie pokarmy

Słone przekąski, takie jak chipsy, czy dojrzewające sery i wędliny to jeden z najbardziej zabójczych dla organizmu sposobów na złe samopoczucie po piciu alkoholu. Poza tym, że zawierają bardzo duże ilości soli, to bogate są również w wysokoprzetworzone tłuszcze o potencjale prozapalnym.

Sery twarde czy pleśniowe, a także kiełbasy typu salami dodatkowo zawierają przetworzony aminokwas tyrozynę, czyli tyraminę, która w dużych ilościach może potęgować efekt podniesienia ciśnienia tętniczego wywoływany przez sól. Wynika to między innymi z udziału tyraminy w stymulacji wytwarzania adrenaliny i noradrenaliny. Nadmiar soli wspólnie z tyraminą zwiększają szansę na silny ból głowy. Lepiej jest sięgać po sałatki, niskoprzetworzone mięsa, kanapki, zupy, ryby czy owoce. Nawodnienie, a także ochronę przewodu pokarmowego dodatkowo zapewnić mogą jogurty i kefiry, czy kiszone ogórki i kapusta.

Regularnie się nawadniaj

Proces nawadniania organizmu przed imprezą z napojami alkoholowymi powinien trwać od samego rana, a nawet od poprzedniego wieczora. Dzięki temu uniknąć można nieprzyjemnych skutków odwodnienia, takich jak osłabienie czy bóle głowy. O ile przed czy w trakcie imprezy dobrze sprawdzi się popijanie wody, tak o poranku dnia następnego lepsze mogą być roztwory zawierające glukozę i elektrolity, takie jak napoje izotoniczne, czy elektrolity rozpuszczalne lub napoje typu carbo, czyli oparte o łatwo przyswajalne węglowodany.

Jednym z czynników często niedocenianych, jeśli chodzi o skuteczność nawadniania, jest jeden z krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych (SCFA), maślan. Produkowany jest przez bakterie jelitowe, których liczebność i różnorodność w kontakcie z napojami alkoholowymi może ulec redukcji. Dostarczany do organizmu pod postacią maślanu sodu może ułatwiać wchłanianie elektrolitów z jelita grubego.

Nie bierz tych leków

Jeżeli impreza noworoczna doprowadzi do bólu głowy, dobór środków przeciwbólowych nie powinien być przypadkowy. Jeżeli nawodnienie organizmu nie pomoże, warto rozważyć zastosowanie środków o potencjale przeciwbólowym, które są wolne od ciężkich skutków ubocznych. Wymienić tutaj można na przykład ekstrakty konopne zawierające kannabidiol (CBD), które mogą hamować dolegliwości bólowe poprzez modulację aktywności układu endokannabinoidowego.

Niekiedy pomocna może być mocniejsza kawa. Z pewnością unikać powinno się aspiryny (kwasu acetylosalicylowego), która uszkodzić może wątrobę, a także niesteroidowych leków przeciwzapalnych (np. ibuprofenu), które uszkodzić mogą żołądek.

Komentarze (4)
lodzianin1

Raz na jakiś czas trzeba poszaleć;-)

3
M-ka

"Wybory żywieniowe" :D.

0
TomQ-MAG

zawsze ma byc rozsadnie... a po 3 drinkach juz nam nie zalezy hheh

0