W ostatnim czasie światem kulturystyki i fitness wstrząsnęła fala zgonów zawodników. Uważam, że do zgonów kulturystów przyczyniają się: powikłania ze strony układu sercowo-naczyniowego (nadciśnienie tętnicze, przebudowa, remodeling i uszkodzenia serca, zaburzenia zakrzepowo-zatorowe indukowane SAA), uszkodzenia nerek, wątroby, przerost narządów wewnętrznych indukowany hormonem wzrostu, jednoczesne stosowanie od kilku do kilkudziesięciu leków oraz sięganie po narkotyki (zawały, udary, nagłe zgony, niewydolność wielonarządowa).

Drastyczny wzrost liczby osób z niewydolnością nerek - przyczyny

Abstrahując od śmierci kulturystów, w USA mamy do czynienia z epidemią niewydolności nerek. Według prestiżowego JAMA liczba osób żyjących ze schyłkową niewydolnością nerek (ESKD) wzrosła ponad dwukrotnie w latach 2000-2019 z 358247 do 783594 — zgodnie z analizą zapisów i statystyk pochodzących z baz amerykańskiego systemu danych dotyczących nerek (USRDS). W badanym okresie nastąpił również 41,8% wzrost liczby nowych zachorowań, z 92 660 do 131 422. Epidemię niewydolności nerek wg naukowców napędzają nadciśnienie i cukrzyca. Sterydy anaboliczno-androgenne wywołują cukrzycę, jeszcze szybciej indukuje ją hormon wzrostu (dlatego najczęściej dopingowej „terapii” rhGH towarzyszą hormony tarczycy i insulina).

nerki

Jednym z najlepiej udokumentowanych skutków ubocznych SAA jest wywoływanie nadciśnienia tętniczego, zjawisko może pogłębiać jednoczesne sięganie po narkotyki (np. kokainę, amfetaminę, metamfetaminę) i alkohol etylowy. Dlatego nie dziwi mnie, że kulturyści umierają, powinno ich ginąć 10-krotnie więcej.

Cukrzycę i nadciśnienie mogą wywoływać zła dieta, brak aktywności fizycznej oraz otyłość. A współcześnie coraz mniej osób jest aktywnych fizycznie, a coraz więcej cierpi z powodu nadwagi lub otyłości (na własne życzenie).

Skutki nadwagi i otyłości

Nadwaga i otyłość są odpowiedzialne za występowanie około 80% przypadków cukrzycy typu drugiego (sprzyja pojawieniu się wielu rodzajów raka, niewydolności nerek, udarom i zawałom serca), 35% przypadków choroby niedokrwiennej serca (jest jedną z głównych przyczyn śmierci w krajach rozwiniętych) i 55% przypadków nadciśnienia tętniczego krwi (nadciśnienie zabija co roku 7,6 mln osób).

Ciągły wzrost liczby przypadków schyłkowej niewydolnością nerek zwiększy obciążenie systemu opieki zdrowotnej i doprowadzi do wyższych kosztów” – napisali autorzy. Zauważają, że tylko w 2019 r. Medicare wydał 37,3 miliarda dolarów lub 7% wszystkich świadczeń zdrowotnych na ESKD, zgodnie z danymi USRDS.

Referencje:

Bridget M. Kuehn End-stage Kidney Disease Doubles https://jamanetwork.com/journals/jama/fullarticle/2791395

Komentarze (0)