Obecnie wiemy, iż witamina C może znaleźć szerokie zastosowanie u pacjentów poddanych np. chemioterapii. To nie znaczy, iż leczy raka (jak sugerują szamani XXI wieku), ale że odgrywa ważną rolę uzupełniającą klasyczną terapię, zwiększa przeżywalność. Niemniej na razie są to doniesienia eksperymentalne, a w tych kwestiach należy słuchać lekarzy, gdyż wiele rodzajów nowotworów bezpośrednio zagraża życiu. Czy witamina C może mieć wpływ na przebieg infekcji SARS-COV-2? Okazuje się, że tak.

Witamina D i korzyści z jej stosowania

Z kolei witamina D ma wpływ na powstawanie nowotworów (zmniejsza ryzyko), depresję, samopoczucie. Suplementacja witaminą D wywiera wpływ na toczące się infekcje dróg oddechowych i pozaszpitalnego zapalenia płuc. Wykazano również, że suplementacja witaminą D zmniejsza ryzyko infekcji dróg oddechowych. Istnieją doniesienia wg, których podawanie witaminy D ma wpływ na ryzyko infekcji SARS-COV-2 (dlatego plaga zachorowań pojawia się wtedy, gdy występują niedobory witaminy D w populacji) oraz przebieg choroby wywołanej przez koronawirusa.

W przeglądzie badań uwzględniono osiem artykułów z łączną liczbą 2322 indywidualnych pacjentów z SARS-CoV-2. 786 znalazło się w grupie suplementacji witaminą D i 1536 w grupie kontrolnej.

Okazało się, że stosowanie witaminy D w porównaniu z grupą bez suplementacji wiązało się z:

  • niższą 14-dniową śmiertelnością; zmarło ~19% osób biorących witaminę D i ~31% z grupy kontrolnej
  • w trakcie hospitalizacji zmarło 5,6% z grupy witaminy D i 16,1% z grupy kontrolnej
  • tylko 6,4% pacjentów biorących witaminę D trafiło na oddział intensywnej terapii, z a grupy kontrolnej aż 23,4%
  • z wentylacji mechanicznej musiało skorzystać ~19% osób z grupy kontrolnej i 6,5% z grupy otrzymującej witaminę D

Witamina C, a COVID

Według naukowców witamina C poprawia rokowania pacjentów z COVID. Śmiertelność szpitalna w badanej grupie wyniosła 12%, a współczynniki intubacji i wentylacji mechanicznej 17,6%. Witamina C powodowała znaczny spadek markerów stanu zapalnego, a pacjenci potrzebowali mniej tlenu w mieszance oddechowej. Niemniej na takie zastosowanie potrzeba większej ilości, dobrze kontrolowanych badań. Z pewnością rutynowa suplementacja witaminą D jest niezbędna praktycznie wszystkim ludziom, którzy nie mają wystarczającego kontaktu ze słońcem, a podawanie witaminy C jest pożyteczne, szczególnie u sportowców.

Referencje, badania naukowe, piśmiennictwo:

Luiza Szarpak i in. Vitamin D supplementation to treat SARS-CoV-2 positive patients. Evidence from meta-analysis https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34642923/

2. Raul Hiedra i in. The use of IV vitamin C for patients with COVID-19: a case series https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/14787210.2020.1794819

 

Komentarze (8)
M-ka

Odkrywanie Ameryki. Dwa lata temu pomocna rola wit.C to była szeroko zwalczana teoria spiskowa.

0
gokuson

Nie zauważyłem nigdzie zwalczania witaminy D i C, w sezonie infekcyjnym co raz więcej osób po nią sięga.

0
_Knife_

Bo to jest teoria zieby. Odróżniasz wspomaganie od leczenia? Zięba i inne osoby chore umysłowo glosza, że witamina c leczy raka i covid.

1
M-ka

@_Knife_ - nie mówię o panu Ziębie, nie śledzę go i trudno mi się nawet do tego odnieść. W ogóle stwierdzenie, że "coś leczy jakąś chorobę" jest z zasady fałszywe i można mówić tylko, że to coś jest pomocne w leczeniu tej choroby albo nie, a na ile pomoże jest uzależnione od różnych zmiennych czynników czyli chyba rozumiem, o co Ci chodzi.

@gokuson - a ja ciągle natykam się na takie przykłady, np. dawno temu już wyszło badanie chińskich naukowców o pozytywnych efektach dożylnych wlewów z wit.C w leczeniu ciężkich przypadków covid-19 i ludzie, którzy publikowali to na fb podlegali cenzurze i banowaniu, a kto wie ile osób by zaryzykowało taką terapię, gdyby o niej w ogóle wiedzieli i może części z nich uratowano by życie...

Nie mam pewności jak jest w polskich szpitalach, ale też podobno jest problem z podawaniem tych kluczowych witamin. Niedawno np. zmarła Alicja Tysiąc - twierdziła, że nie dość, że w szpitalu nie podawano jej tych witamin, to jeszcze zabrano takie suplementy przyniesione przez rodzinę... Czyli świat sobie, a Polska sobie. Zgoda i wola pacjenta mają małe znaczenie, nawet jeśli to o jego życie chodzi...

0
M-ka

I w ogóle Polska i bodajże Węgry mają najwyższą śmiertelność z powodu tego wirusa w Europie. Moim zdaniem nie jest to spowodowane wirusem jako takim, tylko właśnie katastrofalną (nieraz morderczą?) "opieką medyczną", nastawioną na zyski służby zdrowia z covidowych pacjentów albo takich, których można pod ten covid "podciągnąć".
Nie dać takiemu pacjentowi witamin, to wg mnie jak wbić mu nóż w plecy i czekać, aż się wykrwawi... Podobno zostało wydane takie zalecenie dla państwowych szpitali w całej Polsce - ale jak jest w praktyce, nie wiem.

0
lodzianin1

Kurcze dziewczyno ty masz cos z glowa jednak ,Wydano zalecenie dla szpitali aby nie podawali witamin
Poważnie??? Wierzysz w to co napisałaś?

2
M-ka

Sam masz najwyraźniej problem, skoro reagujesz agresją, gdzie ja wyraźnie napisałam , że sama mam wątpliwości.

Po drugie śmieszne jest takie święte oburzenie i wiara w to, że oni się kierują ludzkim dobrem, kiedy łamią podstawową zasadę szczepień, mówiącą że nie wolno szczepić podczas epidemii. O tym mówią najwięksi światowi immunolodzy, a jakoś nie widzę powszechnego oburzenia, raczej entuzjazm i wiarę w zaściankowe autorytety. Piszę o tym już od dwóch lat... Wystarczy posłuchać , np. Luc Montagnier wypowiada się na ten temat.

Po trzecie, w zaleceniach odnośnie leczenia koronawirusa na stronie rządowej czytamy tylko, że "nie wykazano korzyści z suplementacji wit.C i cynkiem w ciężkich stadiach", więc może coś jest na rzeczy.
Chyba żeby wyszły jakieś nowe, to podaj link.

0
M-ka

Przepraszam, o tym że nie wolno szczepić podczas narażenia na wirusa piszę od ponad roku. Jest to kardynalna zasada, na oczach wszystkich łamana z narażeniem zdrowia i życia ludzi.

0