Częstość występowania stanu przedcukrzycowego wśród nastolatków wzrosła ponad dwukrotnie w ciągu ostatnich 20 lat i obecnie dotyczy około 40% młodzieży z otyłością. Cukrzyca typu 2 rozpoczynająca się w młodości, której częstość występowania również wzrasta, prowadzi do powikłań mikronaczyniowych w ciągu pierwszych 20 lat po rozpoznaniu u około 80% osób. 

  1. Co można zrobić?
  2. Czy młodzież rozumie ryzyko?
  3. Wnioski zbadań?

Co można zrobić?

Ponieważ żadne leki nie okazały się skuteczne w hamowaniu progresji stanu przedcukrzycowego do cukrzycy typu 2 u młodzieży, podstawowym sposobem leczenia pozostaje intensywna zmiana stylu życia. Wydaje się, że skutecznie pomóc może tu stosowanie berberyny, pod warunkiem że dana osoba zmieni stosowaną dietę, styl życia oraz wdroży aktywność fizyczną.

Polecamy również: Najlepsza berberyna - jaką berberynę wybrać?

Czy młodzież rozumie ryzyko?

Naukowcy wiele razy pokazywali, że świadomość zagrożenia, wiedza często mają się nijak do zmiany trybu życia, zachowania, wdrożenia działań profilaktycznych. Utrwalone nawyki są zbyt trudne do zmiany. 3 maja 2023 r. na łamach JAMA opublikowano szokujące dane. Pod lupę wzięto 1341 osób, które miały wiarygodnie reprezentować 8,7 miliona młodych ludzi. Były to osoby z bardzo poważnym problemem z nadwagą lub otyłością.

nastolatek z telefonem - nadwaga

Okazało się, że:

Ilość czasu spędzonego na korzystaniu z urządzenia z ekranem, takiego jak smartfon, komputer, telewizor lub konsola do gier wideo nie zależała od percepcji ryzyka cukrzycy. Świadomość zagrożenia chorobą nie była związana z wdrożeniem zachowań prozdrowotnych.

Kobiety spędzały mniej czasu przed ekranem, ale również poświęcały o wiele mniej czasu na aktywność fizyczną (średnio 29,5 minuty dziennie mniej) i miały 1 dzień mniej przeznaczony na aktywność fizyczną.

Polecamy również: Berberyna - nowa broń w walce z otyłością

Ogólna świadomość młodych ludzi była znikoma. Nawet wśród młodzieży z podwyższoną glikowaną hemoglobiną (HbA1c), która obrazuje stężenie cukru we krwi w ostatnich 2-3 miesiącach, czyli u osób wyraźnie narażonych na cukrzycę, tylko 30% czuło się zagrożonych chorobą, a 26,5% wiedziało z poprzednich badań, że mogą być narażeni na chorobę. Tak więc prawie 75% młodzieży z podwyższonym wskaźnikiem HbA1c nie zdawało sobie sprawy z ryzyka cukrzycy.

Wnioski zbadań?

Z tego wynika, iż młodzi ludzie wiedzą, że będą chorzy, ale nic z tym nie robią, nadal wolą wybierać pasywne spędzanie czasu. Postrzeganie ryzyka cukrzycy wiązało się z większą ilością czasu spędzanego na oglądaniu telewizji i mniejszą liczbą dni z odpowiednio zaplanowaną aktywnością fizyczną, podczas gdy świadomość zagrożenia nie była związana z zachowaniami mogącymi mieć wpływ na poprawę stanu zdrowia.

Referencje:

  • Patricia Chu i in. Perception and Awareness of Diabetes Risk and Reported Risk-Reducing Behaviors in Adolescents https://jamanetwork.com/journals/jamanetworkopen/fullarticle/2804448
Komentarze (0)