Na całym świecie choroba niedokrwienna serca dotyka co najmniej 126 milionów osób i co roku powoduje co najmniej 9 milionów zgonów. Mężczyźni chorują częściej niż kobiety, a zachorowalność zwykle zwiększa się w czwartej dekadzie życia i rośnie wraz z wiekiem. Witamina C jest niezwykle popularna, ma wpływ na układ odpornościowy i syntezę kolagenu. Może przyspieszać gojenie kości po złamaniu i zmniejszać stres oksydacyjny.

Główna przyczyna starzenia tkanek

Według jednej z teorii oddziaływanie reaktywnych form tlenu (np. rodników tlenowych) uważa się za główną przyczynę starzenia się tkanek. Im ciężej trenujesz, tym większy przepływ tlenu w ustroju, a to wiąże się z nasileniem stresu oksydacyjnego. Czy z podawania witaminy C płyną inne korzyści? Okazuje się, że tak.

Czy witamina C chroni przed chorobą niedokrwienną serca?

Sugeruje się, że wysokie spożycie w diecie i optymalne stężenie krążącej witaminy C we krwi mogą chronić przed chorobą niedokrwienną serca. Naukowcy chcieli potwierdzić wspomnianą teorię. Badanie dotyczyło 3258 mężczyzn w wieku 60–79 lat, u których lekarz nie zdiagnozował zawału mięśnia sercowego, udaru mózgu lub cukrzycy i którzy zostali wybrani z przychodni ogólnych w 24 brytyjskich miastach. Spożycie owoców i warzyw oraz ilość witaminy C w diecie oceniano za pomocą kwestionariusza.

Wyniki

Im większe było stężenie witaminy C we krwi, spożycie witaminy C w diecie oraz spożycie owoców, tym mniejsze było stężenie białka C-reaktywnego, które jest markerem stanu zapalnego w ustroju. Jednocześnie u takich osób stwierdzono poprawę funkcji śródbłonka, niezwykle ważnego dla funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego.

Wysokie stężenia witaminy C zmniejszały o 44% szansę na wzrost stężenia białka C-reaktywnego, gdy porównano najwyższe i najniższe spożycie witaminy C.

Spożycie owoców zmniejszało ryzyko wzrostu stężenia białka C-reaktywnego o 34%.

Wnioski

Odkrycia sugerują, że witamina C ma działanie przeciwzapalne i wiąże się z mniejszą dysfunkcją śródbłonka u mężczyzn bez chorób sercowo-naczyniowych lub cukrzycy.

Referencje:

Khan M.A. i in. Global Epidemiology of Ischemic Heart Disease: Results from the Global Burden of Disease Study https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32742886/

Komentarze (0)