Witamina C cieszy się niesłabnącą popularnością. Przyczynia się ona do utrzymania zdrowia człowieka jako przeciwutleniacz, kofaktor w syntezie kolagenu i czynnik immunomodulujący, a także w szerokim zakresie dodatkowych działań biologicznych wspierających zdrowie skóry, układu krążenia i układu nerwowego, wykazuje nawet pewne właściwości przeciwnowotworowe.

  1. Co mówią badania naukowe o witaminie C?
  2. Czy witamina C może przyspieszać gojenie się ran?
  3. Podsumowanie

Co mówią badania naukowe o witaminie C?

W badaniach naukowych wykazano, iż witamina C może zmniejszać odczuwanie bólu po operacjach chirurgicznych, zmniejsza zapotrzebowanie na opioidowe leki przeciwbólowe. Naukowcy wykazali, że suplementacja witaminą C może mieć wpływ na syntezę kolagenu i gojenie kości po złamaniach. Będąc silnym antyoksydantem, hamuje stres oksydacyjny związany z intensywnym treningiem, duże dawki mogą obniżać stężenie kortyzolu.

gojenie się ran

Czy witamina C może przyspieszać gojenie się ran?

Gojenie się ran obejmuje co najmniej trzy etapy, z których każdy może być kontrolowany przez witaminę C w celu przyspieszenia procesu gojenia i zmniejszenia uszkodzeń tkanek i powstawania blizn. Urazy, w których dochodzi do przerwania warstw skóry, są potencjalnymi miejscami przenikania patogenów, stanowią drogę zarażenia i potencjalnej infekcji. W konsekwencji w miejscu uszkodzenia wywiązuje się natychmiastowa reakcja zapalna stymulowana przez przerwanie ciągłości tkanek.

Polecamy również: Najlepsza witamina C - jaką witaminę C wybrać?

Stan zapalny jest pierwszym etapem gojenia się rany i obejmuje rozszerzenie naczyń krwionośnych, zwiększenie przepuszczalności naczyń oraz rekrutację leukocytów do miejsca uszkodzenia tkanki. Obrzęk i opuchlizna powstające w trakcie stanu zapalnego stanowią barierę dla drobnoustrojów przed dostaniem się do układu krążenia, pomagają też wykonać pracę leukocytom.

Podczas gdy stan zapalny jest ważnym procesem i pierwszym etapem gojenia się rany, nadmierny stan zapalny w miejscach uszkodzenia tkanki może zakłócać prawidłowe gojenie i zwiększać ryzyko powstania blizny. Wykazano, że witamina C zmniejsza ekspresję cytokin zapalnych IL-1β i czynnika martwicy nowotworu alfa (TNF-α) w miejscu powstania rany.

witamina C

Podsumowanie

Chociaż witamina C przyczynia się do gojenia się ran poprzez wiele mechanizmów, w tym poprzez regulację produkcji cytokin zapalnych, warto zauważyć, że prawie wszystkie etapy gojenia się ran są związane z syntezą kolagenu. Naukowcy uważają, że witamina C ma wpływ na gojenie się ran, co jest jednym z ciekawszych jej zastosowań. Z tego wynika, że działa nie tylko ogólnoustrojowo, ale nawet lokalnie.

 

Referencje:

  • Benjamin S. Weeks i in. Vitamin C Promotes Wound Healing: The Use of in Vitro Scratch Assays to Assess Re-Epithelialization https://www.intechopen.com/online-first/87003
Komentarze (0)