Resweratrol, naturalny związek polifenolowy występujący obficie w winogronach, czerwonym winie, morwie i orzeszkach ziemnych, wykazuje właściwości przeciwutleniające, przeciwnowotworowe, przeciwwirusowe i wymiatające wolne rodniki. Zmienia też odpowiedź na infekcje grzybicze lub stres fizjologiczny.

Jednak picie soku z winogron lub ich jedzenie niekoniecznie musi sprzyjać zdrowiu, gdyż winogrona są bogatym źródłem cukrów, a więc mają wpływ na wywoływanie i przebieg licznych chorób. Bezpieczniejszą alternatywą jest resweratrol w postaci tabletek.

Co mówi nauka?

Według naukowców resweratrol moduluje odpowiedź zapalną i wymiata wolne rodniki, takie jak nadtlenek, i może wpływać na infekcje poprzez zmianę wielu szlaków komórkowych. Istnieją doniesienia, że ​​resweratrol wykazuje właściwości przeciwwirusowe przeciwko różnym patogenom. Lin i wsp. wykazali, że resweratrol znacząco hamował replikację koronawirusa MERS-CoV poprzez hamowanie wytwarzania RNA, jak również poprzez inne mechanizmy. Resweratrol hamował replikację wirusa i zmniejszał śmiertelność kaczek zarażonych enterowirusem.

Resweratrol może tłumić wirusy?

Zhao i wsp. stwierdzili, że resweratrol był w stanie tłumić wirusa pseudowścieklizny (herpeswirusa atakującego świnie, który powoduje śmiertelne zapalenie mózgu i płuc) in vitro poprzez hamowanie wewnątrzkomórkowego namnażania się wirusa. Prosięta zaszczepione wirusem pseudowścieklizny, którym przez siedem dni przed zakażeniem podawano różne dawki resweratrolu, miały o wiele mniej kopii wirusa w ustroju, a przy dawkach 30 mg na kg i 10 mg na kg przeżyło 100% zwierząt.

Resweratrol podawany donosowo (razem z karboksymetylo-beta-glukanem) u niemowląt zmniejszał objawy przeziębienia.

Resweratrol dodany do diety prosiąt przez 21 lat dni, obniżał stężenia TNF-alfa i zmniejszał biegunkę wywołaną rotawirusem. Chociaż nie ma danych dotyczących stosowania resweratrolu u ludzi zakażonych SARS-CoV-2, powyższe badania pokazują, że związek ten może być pomocniczym środkiem przeciwwirusowym, który należy wziąć pod uwagę, zwłaszcza na podstawie danych opublikowanych przez Linna i wsp. wykazujących aktywność przeciwko MERS-CoV. Chociaż wyższe dawkowanie u ludzi nie było sprawdzane kliniczne, niewiele wskazuje, by ten związek był groźny dla człowieka.

Referencje, badania naukowe, piśmiennictwo: Mark A. Marinella Indomethacin and resveratrol as potential treatment adjuncts for SARS-CoV-2/COVID-19 https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/ijcp.13535

Informacje zawarte w artykułach mają charakter wyłącznie informacyjny i nie są poradą lekarską, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem pierwszego kontaktu lub lekarzem specjalistą.
Komentarze (2)
M-ka

Tradycyjny środek stosowany przy infekcjach koronawirusowych to syrop z cebuli (bogatej w resweratrol). Na przestrzeni lat na pewno zmieniały się mutacje, a i tak pomagał, więc z dużym prawdopodobieństwem zadziała na inne, podobne wirusy.
Inny przykład z życia to leczenie biegunek przy pomocy przetworów z czarnych jagód, które również mają bardzo dużo resweratrolu.

0
M-ka

Ogólnie polifenole to jeden ze sztandarowych składników w walce z przeziębieniowymi infekcjami, są w tanich, powszechnie dostępnych surowcach, pomagają zwalczać drobnoustroje, ale też dbać o układ krążenia, zapobiegać zakrzepom, zawałom...
Brak danych o działaniu resweratrolu w kontekście covid wygląda jak brak informacji o roli tlenu w procesie oddychania.

Syrop z cebuli, syrop z buraka, herbata z sokiem malinowym, z cytryną, z lipy i czarnego bzu, aronii i wiele, wiele innych, stosowanych zarówno zapobiegawczo, jak i leczniczo - ludzie od zawsze borykali się z zapaleniami płuc i opracowali wiele metod radzenia sobie z nimi. Te wzgardzone i zapomniane sposoby na pewno uratowałyby niejedno życie.

0