Część osób sądzi, że nie da się uniknąć raka, chorób serca, cukrzycy lub innych chorób. Nie ma bardziej mylnego poglądu. Z licznych przeprowadzonych badań wiemy, iż mamy bardzo duży wpływ na wystąpienie większości chorób dziesiątkujących ludzkość. Oto jedno z takich badań, dotyczący stylu osób otyłych i ryzyka z tym związanego. 

 1. Jaki mamy wpływ na nasze zdrowie i długość życia?
 2. Czy przestrzeganie 4 głównych zasad zdrowego stylu życia wystarczy?
 3. Podsumowanie

Jaki mamy wpływ na nasze zdrowie i długość życia?

W badaniu ujęto nadzorem osoby w wieku od 40 do 73 lat i wolne od poważnych chorób związanych z otyłością na początku badania. Uczestnicy byli zapisani w latach 2006-2010 i obserwowani w kolejnych latach.

otyłość skraca życie

Wyniki badania naukowego

 • Oceniono ponad 438 tysięcy dorosłych uczestników, kobiety: 55,1%; mężczyźni: 44,9%; średnia wieku 56,5 roku.
 • Z tej grupy 107 041 (24,4%) miało otyłość.
 • Podczas kilkunastoletniej obserwacji u ponad 150 tysięcy uczestników pojawiła się co najmniej 1 z chorób.

Polecamy również: Odżywki białkowe ranking - najlepsza odżywka białkowa

Czy przestrzeganie 4 głównych zasad zdrowego stylu życia wystarczy?

Okazało się, że osoby otyłe, które starały się przestrzegać 4 głównych zaleceń dotyczących zdrowego stylu życia (zdrowa dieta, aktywność fizyczna, brak palenia tytoniu, unikanie alkoholu itd.) były narażone na:

 • 16% mniejsze ryzyko pojawienia się nadciśnienia (niszczy nerki, serce itd.)
 • 28% mniejsze ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca (prowadzi do uszkodzeń serca, jego niewydolności, znacząco przyspiesza zgon)
 • 29% mniejsze ryzyko wystąpienia zaburzeń rytmu serca
 • 35% mniejsze ryzyko wystąpienia niewydolności serca
 • 81% mniejsze ryzyko miażdżycy tętnic
 • 27% mniejsze ryzyko wystąpienia niewydolności nerek (znacząco przyspiesza zgon, także z powodów sercowo-naczyniowych, nerki uczestniczą w regulacji, chociażby, ciśnienia krwi)
 • 49% mniejsze ryzyko pojawienia się dny moczanowej
 • 32% mniejsze ryzyko pojawienia się zaburzeń snu
 • 34% mniejsze ryzyko pojawienia się zaburzeń nastroju

Polecamy również: Dlaczego podczas odchudzania warto pić białko?

Podsumowanie

Oczywiście, samo przestrzeganie określonych zaleceń dotyczących zdrowego trybu życia nie wystarczyło. W porównaniu z dorosłymi o prawidłowej masie ciała, osoby z otyłością były bardziej narażone na 41% większe ryzyko arytmii i ponad 7-krotnie większe ryzyko pojawienia się cukrzycy, pomimo przestrzegania określonych zaleceń (unikania palenia tytoniu, picia etanolu, utrzymywania diety i aktywności fizycznej).

Niezbicie świadczy to o tym, iż otyłość jest niezmiernie poważną chorobą, z którą należy walczyć. Im dłużej ktoś żyje ze znaczącą nadwagą, tym na większe ryzyko zdrowotne jest narażony.

Wyniki cytowanego badania sugerują, że chociaż zdrowy styl życia wydaje się korzystny, nie jest w stanie zrównoważyć całkowicie zagrożeń zdrowotnych związanych z otyłością.

Piśmiennictwo:

Nathalie Rassy i in. Association of Healthy Lifestyle Factors and Obesity-Related Diseases in Adults in the UK https://jamanetwork.com/journals/jamanetworkopen/fullarticle/2805328

Komentarze (0)