Witamina C wykazuje wiele prozdrowotnych właściwości, m.in. pod względem modulowania stanu zapalnego, regulacji stresu oksydacyjnego, syntezy kolagenu. Okazuje się też, że może ona pomagać przy nawracających infekcjach dróg moczowych u kobiet. W jednym z badań problem dotykał 8.71% kobiet, a najczęstszą przyczyną były patogeny E. coli (99 proc.), tylko 1 proc. przypadków powodem był gronkowiec złocisty (Staphylococcus aureus).

Infekcje dróg moczowych a wiek

W USA częstość występowania infekcji dróg moczowych wzrasta wraz z wiekiem. Częstość występowania u kobiet powyżej 65. roku życia wynosi około 20%, w porównaniu z około 11% w całej populacji. Od 50% do 60% dorosłych kobiet będzie miało co najmniej jedną infekcję dróg moczowych w swoim życiu, a blisko 10% kobiet po menopauzie wskazuje, że miało infekcję dróg moczowych w poprzednim roku.

infekcje dróg moczowych

Czy tylko antybiotyki mogą pomóc?

Czy problem infekcji dróg moczowych może być rozwiązany nie dzięki antybiotykom, ale w znacznie mniej inwazyjny sposób? Okazuje się, że tak. Włoscy naukowcy m.in. pracujący w Instytucie Badań Urologicznych w Mediolanie zasugerowali, iż połączenie żurawiny, Lactobacillus rhamnosus i witaminy C może przynieść korzyści kliniczne ze względu na ich działanie addytywne lub synergiczne.

Do badania włączono 42 kolejne kobiety z nawracającymi infekcjami dróg moczowych.

Panie były leczone:

  • dawką 120 mg żurawiny (minimalna zawartość proantocyjanidyny: 32 mg)
  • 1 miliardem zabitych termicznie L. rhamnosus SGL06 (bakterie probiotyczne)
  • 750 mg witaminy C

Mieszankę podawano trzy razy dziennie przez 20 kolejnych dni. Pacjentkom zalecono zaprzestać przyjmowania tych suplementów przez 10 dni, a następnie powtórzyć cały cykl trzy razy. Skontaktowano się z pacjentkami trzy miesiące i sześć miesięcy po zakończeniu podawania suplementów, a skuteczność terapii oceniano za pomocą wywiadu i analizy moczu.

Wyniki:

  • po 3 miesiącach 72,2% pacjentek odpowiedziało na terapię
  • po 6 miesiącach 61,1% pacjentek odpowiedziało na terapię
  • nie wystąpiły żadne poważne skutki uboczne

Według naukowców podawanie żurawiny, probiotyków L. rhamnosus i witaminy C to bezpieczna i skuteczna opcja u kobiet z nawracającymi infekcjami dróg moczowych. Po 3 miesiącach 10 kobiet skarżyło się na utrzymywanie się lub nawrót objawów. Osiem z nich miało dodatnie badanie moczu. Otrzymały antybiotykoterapię i uznano, że nie reagują na suplementację. Po 6 miesiącach 4 pacjentki zgłaszały dolegliwości ze strony układu moczowego, a u trzech z nich rozpoznano infekcję dróg moczowych.

Naukowcy uważają, że żurawina zawiera korzystne flawonoidy i utrudnia przyleganie bakterii E. coli, co zmniejsza ryzyko rozwoju infekcji dróg moczowych. Witamina C hamuje przemianę azotanów w moczu do reaktywnych tlenków azotu i może wykazywać działanie bakteriostatyczne. Witamina C odgrywa również rolę w poprawie funkcjonowania układu odpornościowego. Biorąc pod uwagę częstość występowania infekcji dróg moczowych, alternatywna terapia tego schorzenia jest godna wypróbowania.

Referencje:

Francesco Montorsi i in. Effectiveness of a Combination of Cranberries, Lactobacillus rhamnosus, and Vitamin C for the Management of Recurrent Urinary Tract Infections in Women: Results of a Pilot Study https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0302283816302500

Medina M. i in. An introduction to the epidemiology and burden of urinary tract infections https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6502976/

Gaybullaev A.A. i in. A prevalence and risk factors for development of urinary tract infections in women of reproductive age

Komentarze (0)