Sportowcy i osoby stosujące ekstremalne metody odchudzania często wywołują u siebie stan przypominający nadczynność tarczycy, gdyż sięgają po egzogenne hormony.  Nowe światło na wspomnianą tematykę rzuca rzadko poruszana grupa hormonów tarczycy. Okazało się, że mają one duże znaczenie dla kancerogenezy.

Badania naukowe

W badaniu prospektywnym z udziałem prawie 30000 osób obserwowanych przez 9 lat niski poziom tyreotropiny (TSH) wskazujący na subkliniczną nadczynność tarczycy (TSH <0,5 mU / l), był związany ze 2.6-krotnie zwiększonym ryzykiem wystąpienia raka płuc i prawie dwukrotnie zwiększonym ryzykiem pojawienia się raka prostaty. Niedoczynność tarczycy nie była tu istotnie związana z ryzykiem wystąpienia raka.

W populacyjnym badaniu kliniczno-kontrolnym nadczynność tarczycy zwiększała o 80% ryzyko raka jajnika.

tarczyca

W innym badaniu kobiety z nieleczoną niedoczynnością tarczycy lub wolem były narażone na 70% mniejsze ryzyko raka piersi. Jeśli otrzymały hormony tarczycy, ryzyko raka rosło czterokrotnie.  Jeśli w rodzinie istniała historia raka piersi, ryzyko rosło 2.6-krotnie, jeśli rodziły późno pierwsze dziecko, ryzyko rosło 2.4-krotnie.

W dużym populacyjnym badaniu kliniczno-kontrolnym obejmującym 532 pacjentów z rakiem trzustki stwierdzono, że historia nadczynności tarczycy zwiększała ponad dwukrotnie ryzyko rozwoju tego rodzaju raka.

Dokonano przeglądu dokumentacji 1465 pacjentek z rakiem piersi, z których 176 przyjmowało hormony tarczycy. Pacjentki, które przyjmowały hormony tarczycy przez ponad 2 lata w ciągu 10 lat od zachorowania na raka piersi, wykazywały większy wskaźnik nawrotów w porównaniu z grupą kontrolną po 3 latach (43,9% w porównaniu z 18,8%). Ich guzy były również większe.

Podsumowanie

Liczne badania wskazują ponadto, iż sztucznie wywołana niedoczynność tarczycy znacząco zwiększa szanse przeżycia np. przy raku nerkowokomórkowym (RCC), który ogólnie kiepsko rokuje oraz przy czerniaku. Stan osób, które doznały przejściowej niedoczynności tarczycy wywołanej interleukiną-2 (i czynnikiem LAK) znacząco się poprawił.  U 71% stwierdzono regresję guza. Regresja dotyczyła tylko 19% osób z normalną funkcją tarczycy. U ludzi wysokie stężenie TSH (niedoczynność tarczycy) bardzo rzadko prowadzi do pojawienia się guzów. Czy farmakologiczne środki stosowane przez sportowców (hormony tarczycy) mogą mieć wpływ na kancerogenezę? Tego z pewnością jeszcze nie wiemy i prawdopodobnie można opierać się tylko na poszlakach, bo dawki w kulturystyce są wyższe od tych stosowanych w medycynie.

Referencje, badania, literatura:

Aleck  H.  Hercberg i in. Thyroid hormones and cancer: clinical studies of hypothyroidismin oncology

Helena Jastrzębska Wpływ leków i czynników środowiskowych na tarczycę https://podyplomie.pl/system/products/sample_pdfs/000/007/125/original/wp%C5%82yw_lekow_na_czynnnosc_tarczycy.pdf

Informacje zawarte w artykułach mają charakter wyłącznie informacyjny i nie są poradą lekarską, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem pierwszego kontaktu lub lekarzem specjalistą.
Komentarze (0)