Choroba Parkinsona i inne parkinsonizmy należą do najczęstszych po chorobie Alzheimera chorób zwyrodnieniowych układu nerwowego. Choroba Parkinsona charakteryzuje np. spowolnieniem ruchów, drżeniem, zaburzeniami postawy, sztywnością mięśni.

  1. Analiz badań naukowych
  2.  Wyniki
  3. Podsumowanie i wnioski 

Kofeina jest prawdopodobnie najczęściej przyjmowaną, aktywną farmakologicznie substancją na świecie. Występuje w napojach (kawa, herbata, napoje bezalkoholowe), suplementach diety, w produktach zawierających kakao lub czekoladę oraz w lekach. Naukowcy starali się ustalić, czy konsumpcja kofeiny jest związana z występowaniem choroby Parkinsona.

kofeina

Analiz badań naukowych

Przeprowadzono analizę danych zebranych podczas 30-letniej obserwacji 8004 mężczyzn pochodzenia japońskiego pochodzenia (w wieku 45-68 lat) włączonych do programu Honolulu Heart Program w latach 1965-1968.

 Wyniki

  • u 102 mężczyzn zidentyfikowano chorobę Parkinsona
  • częstość występowania choroby Parkinsona spadała konsekwentnie wraz ze wzrostem spożycia kawy
  • odnotowano 10,4 przypadków wystąpienia choroby Parkinsona na 10000 osobolat u mężczyzn, którzy nie pili kawy i tylko 1,9 przypadków na 10000 osobolat u mężczyzn, którzy pili co najmniej 793 g na dobę
  • podobne zależności zaobserwowano w przypadku całkowitego spożycia kofeiny i stosowania kofeiny pochodzących ze źródeł innych niż kawa

Spożycie coraz większych ilości kawy wiązało się również z niższym ryzykiem wystąpienia choroby Parkinsona u mężczyzn, niezależnie czy palili tytoń, czy nie. Zależność między kofeiną a chorobą Parkinsona pozostawała niezmieniona przez spożycie mleka i cukru.

Polecamy również: Najlepsza kofeina - jaką kofeinę wybrać?

Podsumowanie i wnioski 

Wyniki badania wskazują, że większe spożycie kawy i/lub kofeiny z innych źródeł wiąże się ze znacznie mniejszą częstością występowania choroby Parkinsona. Wydaje się, że efekt ten jest niezależny od palenia tytoniu. Dane sugerują, że mechanizm ten jest związany ze spożyciem kofeiny, a nie z innymi składnikami odżywczymi zawartymi w kawie.

Referencje, badania, literatura:

G. Webster Ross Association of Coffee and Caffeine Intake With the Risk of Parkinson Disease

https://podyplomie.pl/wiedza/neurologia/088,zespol-i-choroba-parkinsona

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)