Resweratrol jest naturalnym polifenolem, który występuje na przykład w orzeszkach ziemnych, winogronach, a także w czerwonym winie. Jest on silnym antyoksydantem, w dobrze kontrolowanych badaniach klinicznych okazało się, że potrafi zapobiegać uszkodzeniu wątroby np. w przypadku stosowania acetaminofenu (paracetamolu) oraz ułatwia regenerację wątroby.

  1. Uszkodzenia wątroby, a suplementacja resweratrolem
  2. Co zaobserwowano w eksperymencie?
  3. Podawanie resweratrolu chroni wątrobę przed toksycznością antybiotyku?

Istnieje wiele przykładów, takiego działania tego polifenolu, poza oczywistym i lepiej znanym wpływem ochronnym na układ krążenia (np. przebudowę serca po nadciśnieniu).

Uszkodzenia wątroby, a suplementacja resweratrolem

W eksperymencie naukowym szczury otrzymywały szkodliwy dla wątroby antybiotyk albo ten sam antybiotyk z resweratrolem. Kuracja trwała 7 dni, środki podawano raz dziennie. Oceniano markery wątroby i patologiczne zmiany w wątrobie.

ochrona wątroby

Co zaobserwowano w eksperymencie?

Podawanie resweratrolu pozwoliło zniwelować większość skutków ubocznych związanych z toksycznością wankomycyny (oceniano: markery wątrobowe, wskaźniki stresu oksydacyjnego i stanu zapalnego)

Podawanie resweratrolu chroniło wątrobowe zasoby antyoksydantów (np. zredukowanego glutationu, GSH)

Ponadto, jeśli chodzi o degenerację komórek wątroby, to resweratrol okazał się chronić komórki wątrobowe przed negatywnym wpływem antybiotyku.

Podawanie resweratrolu chroni wątrobę przed toksycznością antybiotyku?

Z cytowanego badania wynika, że doustne podawanie resweratrolu chroni wątrobę np. przed toksycznością antybiotyku.

Komentarz autora

Nikt nie wiąże resweratrolu z regeneracją wątroby, a może już na to czas? W kolejnym badaniu wykazano, iż polifenol jest skuteczny nie tylko wobec popularnego acetaminofenu (paracetamolu), ale także antybiotyku.

Referencje

  • Fahad S. Alshehri i in. Protective role of resveratrol against VCM-induced hepatotoxicity in male wistar rats https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9941161/
  • Miguel E. Zoubek i in. Systematic review: ibuprofen-induced liver injury https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/apt.15645
  • Ebru Öztürk i in. Resveratrol and diabetes: A critical review of clinical studies https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0753332217327683
Komentarze (1)
M-ka

Ciekawe jak to wygląda w przypadku alkoholu - czy np. słabe wino z odpowiednim stężeniem resweratrolu jest zupełnie nieszkodliwe dla wątroby?

0