Potas należy do podstawowych jonów wewnątrzkomórkowych wpływających  na gospodarkę wodno-elektrolitową. Jest jednym z 4 głównych składników odżywczych w amerykańskiej diecie, którego jest za mało, zgodnie z wytycznymi dietetycznymi z 2010 r. W USA zasugerowano dzienną podaż potasu na poziomie 4.7 g dziennie.

Większość Amerykanów ma trudności z osiągnięciem takiego poziomu spożycia. Tylko 3% mieszkańców USA osiągnęło odpowiednie spożycie w reprezentatywnej próbie NHANES w latach 2003–2006.

Nadciśnienie tętnicze jest głównym czynnikiem ryzyka rozwoju udaru mózgu, choroby niedokrwiennej serca, niewydolności serca i schyłkowej niewydolności nerek. Występowanie nadciśnienia jest wiązane z obciążeniem finansowym w Stanach Zjednoczonych wynoszącym 50,6 mld USD rocznie.

Czy podawanie potasu może zwalczać nadciśnienie?

Zarówno dowody pochodzące z badań klinicznych, jak i epidemiologicznych wskazują, że zwiększone stężenie potasu może obniżać ciśnienie krwi.

Badanie naukowe

Naukowcy wzięli pod uwagę 19 badań klinicznych obejmujących 586 osób. 412 osób z tej grupy cierpiało na nadciśnienie.

Wyniki

  • podawanie potasu zmniejszyło średnio ciśnienie skurczowe krwi o 5.9 mm Hg,
  • podawanie potasu zmniejszyło średnio ciśnienie rozkurczowe krwi o 3.4 mm Hg,
  • osoby cierpiące z powodu nadciśnienia silniej reagowały na podawanie potasu,  w tej grupie ciśnienie skurczowe spadło o 8.2 mm Hg, a rozkurczowe o 4.5 mm Hg
  • im dłużej podawano potas, tym większe były korzyści z suplementacji pod względem wpływu na ciśnienie krwi.

Wniosek

Potas powinien być nieodłącznym elementem suplementacji sportowców, a szczególnie kulturystów, którzy często mają nadciśnienie tętnicze np. indukowane farmakologią.

Źródła:

FP Cappuccio, GA MacGregor Does potassium supplementation lower blood pressure? A meta-analysis of published trials - J hypertens, 1991 https://www.lavierebelle.org/IMG/pdf/does_potassium_supplementation_lower_blood_pressure-2.pdf

Mariola Friedrich, Dorota Jankowiak, Małgorzata Ożgo i in. „Składniki mineralne w żywieniu ludzi i zwierząt”

David P. Richardson,1 Juliet Ansell,2 and Lynley N. Drummond „The nutritional and health attributes of kiwi fruit: a review” https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6267416/

Connie M. Weaver „Potassium and Health” https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3650509/

Informacje zawarte w artykułach mają charakter wyłącznie informacyjny i nie są poradą lekarską, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem pierwszego kontaktu lub lekarzem specjalistą.
Komentarze (0)